Вірус Епштейна-Барр. У чому його загроза і навіщо потрібно здавати аналізи

12 янв. 2021 г.

Вірус Епштейна-Барр. У чому його загроза і навіщо потрібно здавати аналізи

Вірус Епштейна-Барр (ВЕБ, EBV) відноситься до сімейства герпесвірусів (герпесвірус IV типу). У цій статті ми розповімо про основні прояви вірусу Епштейна-Барр, пов'язані з ним ускладнення, а також про аналізи, за допомогою яких його можна виявити.

За статистикою, антитіла проти вірусу Епштейна-Барр має переважна більшість дорослого населення нашої планети (за різними даними – 90–95%). Тобто, в той чи інший період життя ВЕБ «підхоплює» практично кожна людина.

Нерідко вірус або залишається непоміченим, або заявляє про себе слабкою симптоматикою. Але іноді вірусна інфекція може викликати серйозні ускладнення. При певних обставинах (наприклад, при збоях імунітету) вірус Епштейна-Барр може спровокувати розвиток важких захворювань, у тому числі – деяких видів раку. А в першу чергу ВЕБ завдає шкоди лейкоцитам – клітинам крові, які беруть участь у імунних реакціях. Таким чином, підступний вірус цілком може завдати шкоди практично всім системам людського організму.

Захворювання, пов'язані з вірусом Епштейна-Барр

До порівняно безпечних хвороб, асоційованих із ВЕБ, відносяться:

 • інфекційний мононуклеоз – найпоширеніше захворювання, що розвивається «на ґрунті» вірусу Епштейна-Барр. Проявляється мононуклеоз у вигляді сильної втоми, фарингіту або тонзиліту, підвищення температури, також можуть збільшитися шийні лімфовузли. І якщо симптоми «мононуклеозної ангіни» зазвичай проходять за 2 тижні, втома може зберігатися ще дуже довго – до півроку;
 • дитячі хвороби – зазвичай не надто важкі але неприємні – наприклад інфекції вуха, діарея та інші проблеми шлунково-кишкового тракту тощо. Іноді у малюків на тлі інших проявів ВЕБ розвиваються також і ознаки застуди.

А ось більш рідкісні, але при цьому вкрай небезпечні захворювання і стани, які може спровокувати вірус Епштейна-Барр, є такими:

 • патології крові та/або згортання крові – вони можуть проявлятися у вигляді анемії, хвороби Мошковича, синдрому дисемінованого внутрішньосудинного згортання, гемолітико-уремічного синдрому, гемофагоцитарного лімфогістіоцитозу, лімфоматоідного гранулематозу та ін .;
 • неврологічні порушення – вони можуть виникнути у відповідь на «свіже» інфікування вірусом Епштейна-Барр. До них відносяться менінгоенцефаліт, синдром Гієна-Барре та ін .;
 • лімфома Беркітта – ендемічна, спорадична або пов'язана із імунодефіцитом. Це захворювання може розвинутися в період «свіжого» інфікування ВЕБ, що вражає В-лімфоцити. Спорадична лімфома Беркітта атакує лімфоїдні тканини верхніх дихальних шляхів і кишечника, а ендемічна нерідко вражає лицьові кістки, особливо щелепи та очниці у дітей;
 • лімфома Ходжкіна. До розвитку цього захворювання більш схильні люди, які перенесли інфекційний мононуклеоз на ґрунті ВЕБ. Однак виникнення лімфоми Ходжкіна зовсім не обов'язково пов'язано саме із ВЕБ – відсоток людей, які страждають на це захворювання, вкрай малий навіть у цій групі.

Ще два види раку, які можуть бути спровоковані вірусом Епштейна-Барр – назофарингеальна карцинома та Т-клітинна лімфома. Однак панікувати не варто – вони, як і лімфоми Беркітта і Ходжкіна, розвиваються у людей з ВЕБ досить рідко.

Головні загрози вірусу Епштейна-Барр

Максимальну загрозу для організму ВЕБ представляє, якщо діє у «колективі» з інших інфекцій та/або хронічних захворювань, наприклад:

 • інших вірусів герпесу – цитомегаловірусу, вірусу Varicella zoster, вірусів простого герпесу 1 і 2 типів, а також вірусів герпесу типів 6, 7 і 8 (варіанти А та Б);
 • деяких бактеріальних інфекцій (хламідіоз, мікоплазмоз, бартонеллез тощо);
 • фіброміалгії;
 • хронічного кліщового бореліозу (хвороби Лайма);
 • деяких аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака, аутоімунного тиреоїдиту, синдрому Шегрена тощо).
 • синдрому хронічної втоми та ін.

На тлі важкого збою клітинного імунітету – при СНІДі, імуносупресії при трансплантації та ін. – ВЕБ може спровокувати інфекційний мононуклеоз такого ступеню тяжкості, що пацієнт ризикує померти.

Де можна здати аналізи на вірус Епштейна-Барр

Пройти повний спектр досліджень крові на наявність як самого ВЕБ, так і антитіл до нього можна у всеукраїнській мережі лабораторій «МедЛаб».

Ваш лікар повинен призначити вам необхідне дослідження з таких:

Аналізи на вірус Епштейна-Барр лікарі нерідко призначають пацієнтам, які входять до груп ризику:

 • вагітним;
 • літнім;
 • які нещодавно перенесли операції;
 • які піддаються тривалим стресам;
 • які пройшли чи проходять лікування препаратами, що пригнічують імунітет;
 • страждаючим на хронічні інфекційні захворювання (гепатити, туберкульоз, ВІЛ та ін.);
 • страждаючим на хронічні захворювання нирок та/або серця;
 • страждаючим на ендокринні захворювання та/або ожиріння тощо.

Крім того, дослідження крові на ВЕБ проводяться при діагностиці онкологічних патологій, імовірно пов'язаних з герпесвірусом IV типу, а також при симптомах інфекційного мононуклеозу.