Діагностика алергії. ALEX – найточніший тест на всі відомі алергени

13 трав. 2021 р.

Діагностика алергії. ALEX – найточніший тест на всі відомі алергени

Алергія – проблема глобальна: не тільки медична, але і соціальна, адже від неї страждає якість життя більш ніж 1 мільярда людей у всьому світі. Але головне в боротьбі з цією проблемою – точна діагностика, оскільки нерідко різні алергени викликають однакові реакції. Сьогодні в діагностиці алергії зроблений новий важливий крок – у кожного алергіка з'явилася можливість створити свій найточніший і найдетальніший алергологічний «паспорт».

Далеко не всі тести на алергію забезпечують максимальну інформативність і точність діагностики. До того ж, іноді алергічні прояви «копіюють» симптоми інших захворювань, що ще більше ускладнює постановку діагнозу. До 45% людей з алергією в Європі стикаються з неможливістю точно визначити «свої» речовини-алергени, а значить не можуть і почати ефективне лікування.

Але тепер існує тест, розроблений в Австрії, який одноразово визначає алергени з безлічі груп (панелей) – пилок трав, рослин і бур'янів, цвіль і дріжджі, лупа і шерсть тварин, отрути комах, зернові культури і насіння, фрукти, овочі, яйця, молоко, бобові, горіхи, м'ясо, риба, морепродукти, спеції та ін.

Називається цей тест Allergy Explorer, ALEX – або ALEX-тест. На сьогоднішній день ALEX є найбільш інформативним дослідженням на алергію з усіх існуючих.

ALEX-діагностика не має ні протипоказань, ні вікових або будь-яких інших обмежень. Особливо показана вона людям з алергією «незрозуміло на що», коли є симптоми алергії (шкірні висипання, кашель, сльозотеча та ін.), а визначити алерген не вдається ні самостійно, ні за допомогою здачі аналізів на окремі алергопанелі.

Також ALEX-дослідження проводиться для дітей, щоб у подальшому захистити їх від контактів з алергенами.

Чим ALEX відрізняється від інших тестів

Головна відмінність тесту ALEX полягає у тому, що це є тест «до компонентів» – молекулярний. У цьому дослідженні використовуються не тільки натуральні екстракти алергенів, але й окремі очищені алергенні молекули, тоді як при інших дослідженнях використовуються тільки екстракти.

Суть у тому, що результат тесту ALEX дозволяє лікарю отримати інформацію відразу в двох площинах:

  1. Про алергію на екстракт алергену (наприклад, дині як такої).
  2. Про алергію на молекулу одного з білків дині – профіліну. А алергія на профілін дині – це маркер алергії і на багато інших рослин, що містять аналогічний профілін (цитрусові, персики, березовий сік, деякі злаки, полин, амброзія, пилок інших трав і дерев тощо), а також... латекс.

Таким чином, «алергологічний паспорт», сформований за результатами ALEX-тесту, буде максимально детальним. Завдяки цьому лікар зможе підібрати максимально ефективну алерген-специфічну імунотерапію (АСІ) та дати найбільш вірні поради про дієту, спосіб життя, умови праці та відпочинку тощо.

В «арсеналі» ALEX-тесту – 282 алергену та їхніх молекул, які наносяться на один чіп з наночастинками, що і дозволяє провести таке широке дослідження за один підхід.

У чому переваги ALEX перед іншими тестами

Можливості дослідження є вкрай широкими у порівнянні з іншими – тобто, замість цілого ряду «звичайних» аналізів на алергічні панелі можна здати один тільки ALEX і отримати інформацію, яку раніше можна було отримати лише здавши кілька різних аналізів. Наприклад, за допомогою ALEX-тесту відразу ж визначаються:

  • алергічні групи з так званою перехресно-реактивною чутливістю. Перехресна алергія – це алергічна реакція на будь-які речовини, будова яких чимось схожа з «головним» алергеном. Наприклад, алергія на яловичину (навіть безсимптомна, але не менш небезпечна) при алергії на коров'яче молоко, або вже згадувана алергія на диню в період цвітіння амброзії;
  • безсимптомна сенсибілізація. Це означає, що алергія на певні речовини у людини присутня, але поки що не проявляється у вигляді відчутних симптомів. При цьому вона не тільки вже завдає шкоди організму, але й може у подальшому перейти в алергію з симптомами, завдавши ще більшої шкоди.

Крім того:

  • ALEX-тест можна проводити у гострі періоди будь-яких алергій, в тому числі під час цвітіння, а також при будь-яких інших захворюваннях;
  • ALEX-тест можна проводити під час прийому будь-яких ліків, включаючи антигістамінні засоби, топічні стероїди, гормональні та антилейкотрієнові препарати тощо – результат тесту не буде спотворено;
  • після тесту ALEX не потрібні ніякі додаткові дослідження на алергени.

Тепер це дослідження виконується у всеукраїнській мережі лабораторій МедЛаб. На сайті лабораторії воно відзначено кодом 7118 і зветься «Мультикомпонентна молекулярна кількісна діагностика специфічного slgE та загального lgE алергочіпом Allergy Explorer ALEX (282 алергена)».