НОВІ АНАЛІЗИ! Лабораторія МедЛаб ввела дослідження на ГАСТРИН!!!

5 черв. 2018 р.

НОВІ АНАЛІЗИ! Лабораторія МедЛаб ввела дослідження на ГАСТРИН!!!

 

ГАСТРИН – це гормон шлунково-кишкового тракту людини.

Під впливом гастрину активізується процес травлення. Зміна рівня цього гормону характерно для багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту. Відповідно, аналіз крові на гастрин використовується в складі комплексної діагностики цих захворювань.

Фізіологічна роль

Більша частина цього гормону утворюється в шлунку, в його пілоричному відділі і в області дна G-клітинами. 12-пала кишка і підшлункова залоза також секретують гастрин, але в меншій кількості. Під дією гастрину посилюється продукція соляної кислоти і пепсину, що забезпечують травлення в шлунку. Крім того, даний гормон стимулює вироблення інших травних гормонів, що виділяються тонким кишечником.

Таким чином, гастрин підсилює кислотність шлункового соку і забезпечує переварювання їжі як в шлунку, так і в тонкому кишечнику. За своєю структурою гастрин – білок. Він являє собою ланцюг амінокислот. За довжиною цього ланцюга розрізняють великий гастрин, до складу якого входять 34 амінокислоти, малий гастрин з 17 амінокислот, і мікрогастрін з 14 амінокислот.

Нормальний рівень гастрину коливається від 13 до 115 пг/мл.

Підвищення рівня цього гормону відзначається при таких захворюваннях як:

 • хронічний гастрит з атрофією слизової оболонки;
 • виразкова хвороба 12-палої кишки, шлунка;
 • пернициозная анемія - малокрів'я через дефіцит вітаміну В12;
 • синдром Золлінгера-Еллісона або гастринома - злоякісна пухлина підшлункової залози;
 • рак шлунку;
 • хронічна ниркова недостатність.

В основному аналіз на гастрин проводиться для діагностики синдрому Золлінгера-Еллісона. Високий вміст гастрину при цій злоякісної пухлини призводить до посиленого виділення соляної кислоти, і, як наслідок, до утворення виразок в шлунку.

Основними ознаками гастриноми є:

 • інтенсивний біль у верхній частині живота;
 • відрижка повітрям, кислим вмістом;
 • загальна слабкість, втрата у вазі;
 • біль по ходу стравоходу;
 • рідкий водянистий стілець, часті проноси.

Всі ці симптоми неспецифічні, і часто зустрічаються при інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту, в тому числі і при виразковій хворобі. На підставі рівня гастрину в крові можна диференціювати виразкову хворобу шлунка і 12-палої кишки. Суть в тому, що природним стимулятором виділення цього гормону в кров є знаходження їжі в шлунку і розтягнення його стінок. При виразці шлунка гастрин в крові підвищений завжди, і не залежить від прийому їжі, а при виразці 12-палої кишки він спочатку нормальний, і підвищується після їжи.

Зниження гастрину відзначається після хірургічного видалення воротаря і ваготомії - перетину блукаючого нерва, стимулюючого гастрин. Крім того, гастрин знижується при гіпертиреозі - підвищеній функції щитовидної залози. Тому низький гастрин є приводом для обстеження і проведення лабораторних долсдіджень щитоподібної залози.