Цитологічне дослідження харкотиння (на склі)

Код: 2210

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

280,00 грн

Опис аналізу:

Цитологічне дослідження харкотиння - аналіз секрету, що виділяється з дихальної системи (харкотиння), необхідний для оцінки патологічних процесів, що проходять в легенях, бронхах і трахеї при захворюваннях, що супроводжуються кашлем і відкашлюванням.

Залози, що знаходяться в трахеї і великих бронхах, постійно виробляють трахеобронхіальний секрет (близько ста мілілітрів на добу), який містить комплекс речовин: імуноглобуліни, глікпротеіни, клітини (лімфоцити, макрофаги, епітеліальні), білки з бактерицидними властивостями і інші речовини. Цей слиз затримує дрібні частинки у вдихуваному повітрі і має антибактеріальний ефект, здійснюючи захист і очищення бронхів.

Трахеобронхіальний секрет при виділенні проковтується людиною, тому у здорових людей харкотиння не відкашлюється. Але якщо виникають захворювання, що вражають трахею, бронхи або легені, секреція (виділення) слизу наростає, і він починає відкашлюватись у вигляді мокротиння. Також харкотиння присутнє у курців, які не мають проявів хвороб легенів або дихальних шляхів.

Цитологічне дослідження мокротиння застосовується для діагностики раку легенів (клітини, характерні для пухлин, виявляються у 85% пацієнтів, які страждають від центрального раку легень), доброякісних новоутворень і туберкульозу (виявляється мікобактерія, що провокує хворобу).

Цитологія мокроти рідко проводиться як самостійне дослідження - зазвичай вона поєднується з інструментальними (бронхоскопія) і лабораторними (гістологічне дослідження) методами діагностики.

Покази до призначення
Цитологічне дослідження мокротиння може призначатися пульмонологом, онкологом або фтизіатром, якщо присутні наступні покази:

  • постійний кашель (сухий або з відкашлюванням харкотиння);
  • необхідність диференціальної діагностики хвороб дихальної системи;
  • пневмонія;
  • туберкульоз;
  • травми легень;
  • астматичний бронхіт (гострий, хронічний, гнійний);
  • гангрена легень;
  • бронхоектатична хвороба;
  • підозра на доброякісне або злоякісне новоутворення легень.

Значення результатів
Нормою є негативний аналіз, при якому в мокроті не виявляються атипові клітини, характерні для онкологічних захворювань. Присутність цих клітин вимагає проведення додаткової діагностики. Відсутність атипових клітин не дозволяє зі 100% ймовірністю виключити розвиток раку легені.

 

 

Підготовка до дослідження
Мокрота збирається в ранковий час в спеціальний стерильний контейнер. Попередньо слід почистити зуби і прополоскати рот і горло. Важливо зібрати саме секрет, а не слину з ротової порожнини. У разі слабкого утворення мокротиння може бути призначено прийом відхаркувальних препаратів.

Матеріал для дослідження: харкотиння (мокротиння).

Метод дослідження: цитологічний.

Термін проведення аналізу: 2 робочих дні.