Цитомегаловірус (CMV), плазма крові, слина, методом ПЛР Real-Time, якісне визначення
Опис аналізу:
Цитомегаловірус (CMV) (плазма крові, слина) - обстеження, необхідне для виявлення в організмі генетичного матеріалу цитомегаловірусу. Цей вірус із сімейства герпесвірусів надзвичайно поширений - за різними даними, він виявлений у приблизно 40% обстежених людей, віком 30-35 років.
Як і всі представники сімейства герпесвірусів, цитомегаловірус довгий час може перебувати в організмі людини в прихованій формі, не проявляючи своєї присутності. Крім того, зараження вірусом при повноцінному імунітеті часто взагалі не викликає явних симптомів - захисні сили організму успішно справляються з CMV.
Симптоми зараження з'являються лише при імуносупресії (ослабленні імунітету), при цьому пацієнти скаржаться на підвищення температури, біль у горлі і збільшення лімфовузлів (лімфаденопатія). Точно такі ж прояви можуть бути у багатьох ГРВІ, тому зараження цитомегаловірусом від інфікування ГРВІ відрізнити без аналізу складно. Чим слабкіше імунітет пацієнта, тим більше виражені симптоми цитомегаловірусної інфекції, а у випадках важких імунодефіцитів (наприклад, СНІД) можливий навіть летальний результат.
Максимальну небезпеку CMV представляє для вагітних жінок, так як здатний нашкодити плоду під час виношування, через що відноситься до TORCH-інфекцій. Найбільш небезпечне первинне зараження або загострення хронічної інфекції, в результаті яких дитина може народитися з ураженням нирок, селезінки, мікроцефалією, глухотою, відставанням в розумовому розвитку.
Щоб уникнути цього аналіз на TORCH-інфекції рекомендовано проводити на етапі підготовки до вагітності і обов'язково - за фактом її настання.
Покази до призначення обстеження
Аналіз на визначення ДНК цитомегаловірусу найчастіше призначається гінекологами, інфекціоністами, терапевтами або педіатрами (неонатологами).
Показом для призначення в гінекології може бути:
- підготовка до вагітності або факт її настання;
- ознаки внутрішньоутробної інфекції;
- завмерла вагітність або викидні в анамнезі;
- фетоплацентарна недостатність.
Педіатром (або неонатологом) може бути призначений в разі:
- нетипового перебігу запалення легенів у дитини;
- первинного інфікування матері під час вагітності;
- народження дитини з ознаками вродженої інфекції.
Терапевт може призначати аналіз при лихоманці нез’ясованого походження. Інфекціоністом обстеження може бути призначено, якщо є симптоми інфекційного мононуклеозу, але аналіз на вірус Епштейна-Барр показав негативний результат.
Розшифровка результатів
В даному випадку не потрібна, тому що є лише два можливих результату: «виявлено» (аналіз позитивний) або «не виявлено» (результат аналізу негативний). У другому випадку означає, що пацієнт здоровий, а в першому - що є активна інфекція (первинне інфікування або рецидив латентної інфекції).
Підготовка до обстеження
Спеціальної підготовки не потрібно, але в разі здачі крові бажано не палити перед обстеженням.
Матеріал для дослідження: кров з вени, слина.
Метод дослідження: ПЛР (полімеразно-ланцюгова реакція).
Термін готовності результату: протягом 3 робочих днів.