Кашлюк (Bordetella pertussis), паракашлюк (Bordetella parapertussis), бронхісептикоз (Bordetella bronchiseptica), зішкріб, методом ПЛР Real-Time, якісне визначення
Опис аналізу:
Коклюш, паракоклюш, бронхісептікоз (методом ПЛР) - комплексний аналіз, застосовуваний для пошуку в організмі пацієнта бактерій з роду бордетел. Bordetella pertussis провокує розвиток кашлюку, Bordetella parapertussis - паракашлюку, а Bordetella bronchiseptica - бронхісептикозу.
На кашлюк в основному хворіють діти дошкільного віку, передача бактерії відбувається повітряно-крапельним шляхом, від дітей, які перебувають на 1 - 25-му дні хвороби, після чого починається інкубаційний період, що триває від декількох днів до двох тижнів. У хвороби, що розвивається згодом чітко виділяються кілька стадій: катаральна, пароксизмальна (спазматична), ранньої реконвалесценції і реконвалесценції.
На катаральній стадії, що триває від 5-8 днів до півтора-двох тижнів, симптоми кашлюку нагадують ГРВІ: нежить, чхання, кашель, можливо підвищення температури, блювота. На пароксизмальній стадії (від двох тижнів до двох місяців) з'являються напади сухого спазматичного кашлю, які можуть повторюватися до тридцяти разів на добу. Напади кашлю можуть досягати такої сили, що утрудняють дихання, провокуючи задишку, розвивається ціаноз носогубного трикутника і акроціаноз.
На стадії ранньої реконвалесценції, що триває від 14 днів до місяця, напади кашлю трапляються все рідше, хоча можуть ставати трохи голосніше. Повне одужання (реконвалесценція) може зайняти до півроку.
Найважчий перебіг захворювання у немовлят і людей похилого віку, можлива поява ускладнень, найпоширеніше з яких - запалення легень. У дорослих і вакцинованих дітей хвороба протікає набагато легше і без ускладнень.
Паракашлюк також вражає дорослих і дітей, проявляючись симптомами схожими на кашлюк. У захворювання легший і коротший перебіг, не так чітко виділяються періоди, рідше бувають ускладнення.
Бронхісептикозна інфекція може викликати бронхіт у людей, але ця бактерія вражає в основному тварин (собак, свиней, кішок, кроликів), нечасто інфікуючи людей.
Лабораторний аналіз, проведений методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) дозволяє виявляти фрагменти геному бордетел в організмі пацієнта, що вказують на те, що пацієнт інфікований однією з цих бактерій. Дослідження методом ПЛР рекомендовано в перші 3 тижні захворювання, тобто під час катаральної і ранньої пароксизмальної стадій.
Покази до призначення
Аналіз може призначатися педіатром, терапевтом, ЛОРом, інфекціоністом, або пульмонологом в таких випадках:
- підозра на кашлюк, паракашлюк або бронхісептикоз;
- обстеження дітей, які контактували з хворими;
- оцінка ефективності вакцинації проти кашлюку.
Значення результатів
«Виявлено» - позитивний результат тесту, який вказує на присутність в організмі однієї з трьох бактерій з роду бордетел. Це означає, що пацієнт хворий, вакцинований або є транзиторним носієм патогену. «Не виявлено» - негативний результат, який означає, що пацієнт здоровий.
Підготовка до дослідження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: зішкріб.
Метод дослідження: полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).
Час проведення: 2 робочих дні.