Аналіз сечі на білок (добова порція)

Код: 2008

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

125,00 грн

Опис аналізу:

Аналіз сечі на білок (добова порція) - лабораторне дослідження, що дозволяє на ранніх етапах визначати ураження нирок, як первинні, так і викликані іншими захворюваннями.

В організмі здорової людини робота нирок передбачає виведення з організму незначної кількості білка з сечею. Завдяки нирковому клубочку фільтрація здійснюється так, що великі білки не потрапляють в первинний інфільтрат, а більшість потрапляючих до нього низькомолекулярних білків абсорбується назад в кров - цей процес йде в проксимальних ниркових канальцях.

В результаті людський організм протягом доби втрачає до 0,05 г білка, а стан, за якого втрачається більше 0,15г білка, називається протеїнурією.

У більшості пацієнтів протеїнурія провокується не хворобою нирок, а іншими причинами: інтенсивними фізичними навантаженнями, сильними стресами, зневодненням, наявністю гарячкового стану або інфекційного процесу в гострому стані. Така протеїнурія називається функціональноюабо доброякісною, щодобова втрата білка за неї знаходиться в межах 2 грам.

Протеїнурія, що викликається хворобами нирок, буває клубочковою або тубулярною. Клубочкова протеїнурія з'являється через пошкодження основного бар'єру на шляху білків в сечу - базальної мембрани клубочків. У таких випадках нічого не перешкоджає попаданню білків в сечу і їх екскреції з організму, яка може перевищувати 5 г щодоби. Тубулярна протеїнурія розвивається при порушенні в канальцях нирок процесу реабсорбції білків в кров і зазвичай носить більш помірний характер - до 2 грам на добу.

Тривала втрата білків в невеликих кількостях (мікроальбумінурія) не проявляє себе вираженими проявами, але підвищує ризик інфаркту міокарда - однієї з форм ішемічної хвороби серця. Втрата великої кількості білка тягне гіпоальбумінемію, що приводить до розвитку зовнішніх набряків і набряклості внутрішніх органів.

Покази до призначення

Дослідження може бути призначене терапевтом, кардіологом, ендокринологом або нефрологом пацієнтам:

  • з симптомами нефропатії - асцитом, збільшенням ваги, набряком нижніх кінцівок, олігурією;
  • з підозрою на ураження нирок внаслідок цукрового діабету або інших мультиорганних і системних захворювань;
  • що входять до групи ризику розвитку хронічної ниркової недостатності;
  • які отримують нефротоксичну терапію;
  • з ураженнями нирок - для оцінки ризику ішемічної хвороби серця.

Значення результатів

Нормою є концентрація білку в сечі в межах 0-0,05 грама. Перевищення цього показника може вказувати на функціональну або патологічну протеїнурію. Остання може бути викликана:

  • первинним ураженням нирки;
  • нефропатією внаслідок системних захворювань;
  • лікуванням нефротоксичними ліками;
  • нирково-клітинною карциномою (рак нирки);
  • збільшенням кількості білку в організмі (протеїнурія переповнення).

Список патологій, що викликають протеїнурію дуже великий, а тому результати аналізу можуть бути інтерпретовані тільки лікарем з урахуванням даних інших лабораторних та апаратних досліджень, історії хвороби і стану пацієнта.

Підготовка до обстеження: за дві доби до дослідження виключається прийом сечогінних препаратів (узгоджується з лікарем), а за добу - прийом алкоголю.

Матеріал для дослідження: добова сеча.

Метод проведення дослідження: кільцева проба Геллера.

Термін проведення: 1 робочий день.