Аналіз сечі на кетони

Код: 2009

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

125,00 грн

Опис аналізу:

Аналіз сечі на кетони - лабораторний тест для визначення кетонових тіл в сечі. До кетонових тіл відносять три продукти метаболізму, утворені печінкою при розщепленні жирів: ацетон, ацетооцтову і бета-оксимасляну кислоти.

Ці метаболіти виводяться з організму з потом, повітрям, що видихається, і сечею, але кількість їх дуже мала і методами лабораторної діагностики кетонові тіла в сечі здорової людини не виявляються. Їх присутність в сечі називається кетонурією. Кетонурія виникає при порушенні метаболізму жирів і вуглеводів, а також в тих випадках, коли організм змушений заповнювати дефіцит енергетичних ресурсів, розщеплюючи жири для задоволення енергетичних потреб організму.

У нормі, основним джерелом енергії для нашого організму є глюкоза, а її резерв зберігається у вигляді глікогену, який розщеплюється до глюкози і заповнює її брак в крові. Але, якщо організм збільшує енергетичні витрати (або знижується надходження глюкози з їжею), починається процес розщеплення жирів, одним з кінцевих метаболітів якого є кетонові тіла.

Кетонурія може виникнути за гарячкових станів, різкого схуднення, зневоднення, цукрового діабету, важких отруєнь, що супроводжуються проносом або блювотою, у новонароджених - за недостатнього годування. Крім того, кетонові тіла в сечі виявляються за інтенсивних фізичних навантажень або сильних стресів.

Підвищення концентрації кетонових тіл в сечі вагітної може бути ранньою ознакою токсикозу.

Покази до призначення

Дослідження може призначатися широким колом фахівців: терапевтами, педіатрами, ендокринологами, акушер-гінекологами та ін. Покази до проведення аналізу:

  • контроль стану пацієнтів з діабетом;
  • діагностика кетоацидозу;
  • скринінгове обстеження вагітних;
  • оцінка стану за сильної інтоксикації пацієнта.

Значення результатів

Нормою є відсутність кетонових тіл в cечі.  Якщо ж тест показує наявність кетонів (кетонурія), то їх кількість вказується в ммоль на літр. Кетонурія може бути ознакою тривалого голодування, зневоднення, раннього токсикозу вагітних, цукрового діабету, важкої інтоксикації.

Підготовка до обстеження: перед дослідженням потрібно відмовитися від алкоголю, жирної, солоної і гострої їжі, продуктів, здатних забарвити сечу. Перед здачею аналізу не можна застосовувати сечогінні засоби. Зразок сечі здається після проведення гігієни статевих органів.

Матеріал для дослідження: сеча.

Метод проведення дослідження: хроматографічний.

Термін проведення: 1 робочий день.