Аналіз сечі за Нечипоренко

Код: 2007

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

150,00 грн

Опис аналізу:

Аналіз сечі за Нечипоренко - лабораторне дослідження сечі, що полягає в підрахунку кількості лейкоцитів, еритроцитів і циліндрів під мікроскопом. Від загального аналізу сечі, відрізняється тим, що при загальному аналізі сечі підраховуються еритроцити, лейкоцити і циліндри, що знаходяться в полі зору лаборанта, тоді як при мікроскопії по Нечипоренко ведеться більш точний облік елементів - в 1 мілілітрі.

У сечі здорової людини не повинно спостерігатися еритроцитів, але за ряду хвороб бар'єрна функція ниркових клубочків порушується, і вони потрапляють в сечу. Гематурія (велика кількість еритроцитів в сечі) ниркового генезу проявляється появою саме вилужених еритроцитів і еритроцитарних циліндрів. Це важливий нюанс, тому що велика кількість еритроцитів в сечі також може бути викликана пошкодженням сечовивідних шляхів конкрементами, новоутвореннями або запаленнями на будь-якому з рівнів.

Лейкоцити в незначних кількостях виявляються в сечі здорових людей, але запальні процеси, інфекційні захворювання в сечовивідних шляхах, а також ряд системних запальних процесів можуть різко підвищувати концентрацію лейкоцитів в сечі - розвивається лейкоцитурія.

Циліндри є конгломератами з клітин і клітинного детриту, які сформувались в канальцях нирок, тому й мають циліндричну форму. З клітин епітелію ниркових канальців формуються епітеліальні циліндри, з лейкоцитів і зруйнованих епітеліальних клітин - зернисті, які перероджуються в восковидні. З білків, присутніх в нирках, формуються гіалінові циліндри

Покази до призначення

Аналіз може бути призначений сімейним лікарем, терапевтом, урологом або нефрологом за наявності таких показів:

  • помутніння або зміна кольору сечі;
  • прискорене або болісне сечовипускання;
  • болісні відчуття в області попереку і нижній частині живота;
  • підозра на уретрит, цистит, пієлонефрит або гломерулонефрит, а також контроль ефективності їх терапії;
  • оцінка пошкодження нирок у пацієнтів з цукровим діабетом, системним червоним вовчаком, васкулітом, амілоїдозом та ін .;
  • необхідність уточнення результату загального клінічного аналізу сечі;
  • профілактичне дослідження.

Значення результатів

Показники тесту визначаються у вигляді кількості елементів на 1 мл сечі. Нормальною є концентрація еритроцитів в межах 0-1000 елементів на 1 мл сечі, лейкоцитів - від 0 до 2000 елементів на 1 мл. Циліндрів в нормальній сечі не повинно виявлятися.

Перевищення концентрації еритроцитів може бути ознакою пієлонефриту, гломерулонефриту, інфаркту нирки або розвитку новоутворень в ній, сечокам'яної хвороби, полікістозу нирки. Гематурію може спровокувати пошкодження нирки внаслідок травм, системних захворювань, туберкульозу або тромбозу. Можливі позаниркові причини гематурії - вона може бути викликана васкулітом, колагенозом, цингою, підгострим інфекційним ендокардитом і іншими причинами.

Перевищення концентрації лейкоцитів (лейкоцитурія) може виникнути при циститах, пієлонефритах, гломерулонефритах, нефротичному синдромі, туберкульозі нирки, системному червоному вовчаку, гострому ураженні підшлункової залози, запаленні апендикса або лихоманці.

Циліндри з епітелію з'являються при інфаркті нирки, еклампсії, гломерулонефриті або у випадках токсичного впливу важких металів. Гіалінові - при нефротичному синдромі, протеїнурії, пієлонефриті, гломерулонефриті, діабетичній нефропатії, застійній серцевій недостатності, лихоманці і злоякісній гіпертензії. Також можуть виявитися після сильного стресу або значного фізичного навантаження.

Воскоподібні циліндри є маркером хронічних захворювань, можуть виявлятися при амілоїдозі або діабетичному ураженні нирок, злоякісній гіпертензії, нефротичному синдромі, ліпоїдному нефрозі або відторгненні пересадженої нирки. Зернисті циліндри визначаються в сечі пацієнтів з нирковою недостатністю, гломерулонефритами, пієлонефритами, злоякісною гіпертонією і туберкульозом нирки, у вагітних - при токсикозі.

Підготовка до обстеження: за дві доби до проведення аналізу виключається прийом сечогінного (за необхідності узгоджується з лікарем); за 12 годин до відбору зразка - гостра і солона їжа, продукти і препарати, що забарвлюють сечу.

Матеріал для дослідження: сеча.

Метод проведення дослідження: мікроскопічний за Нечипоренко.

Термін проведення: 1 робочий день.