Панель «Антибіотики»: специфічні IgE до: пеніциліну G, пеніциліну V, ампіциліну, амоксіциліну, сульфаметаксазолу, цефалоспорину, офлоксацину, цефаклору, тетрацикліну, еритроміцину
Опис аналізу:
Панель «Антибіотики»: специфічні IgE до пеніциліну G, пеніциліну V, ампіциліну, амоксициліну, сульфаметоксазолу, цефалоспорину, офлоксацину, цефаклору, тетрацикліну, еритроміцину – лабораторний аналіз для виключення алергії до найпоширеніших антибактеріальних засобів.
Алергія на антибіотики - це різновид алергії на ліки, яку почали фіксувати в середині XX століття, з початком широкого використання пеніциліну, першого з антибактеріальних препаратів. Але ризик розвитку алергічної реакції можливий за прийому антибіотиків будь-якої групи.
Найчастіше алергію провокують антибіотики пеніцилінового ряду: пеніцилін G (бензилпеніцилін), пеніцилін V (феноксиметилпеніцилін), ампіцилін, амоксицилін. Також реакцію можуть спровокувати препарати із групи сульфаніламідів (сульфаметоксазол), фторхінолонів (офлоксацин) та цефалоспоринів (цефаклор). Не менш поширена алергія на препарати тетрациклінового ряду та макроліди (еритроміцин).
Зазначається, що ризик виникнення алергії на антибіотики підвищений серед деяких категорій пацієнтів:
- люди, які реагують на інші алергени (пил, шерсть тварин, пилок дерев та трав);
- інфіковані ВІЛ;
- онкопацієнти.
Організм людини з алергією під час введення антибіотика починає виробляти специфічні антитіла IgE, які беруть участь у формуванні реакції гіперчутливості. На їх виявлення і орієнтується панель «Антибіотики», адже присутність антитіл вказує на наявність алергії.
Покази до призначення
Дослідження призначається алергологом за наявності симптомів алергії на фоні прийому антибіотиків:
- кашлю, хрипів у бронхах, нападів задишки;
- алергічного риніту (нежитю) або кон'юнктивіту;
- висипки на шкірі;
- кропив'янки – печіння та почервоніння, схожого на опік кропивою;
- ангіоневротичного набряку;
- анафілактичного шоку.
Крім того, аналіз може призначити будь-який лікар, пацієнт якого має пройти лікування антибіотиками. Це дозволяє попередити алергічну реакцію у пацієнтів із групи ризику.
Значення результатів
Припускати, що пацієнт не має алергії до антибіотиків можна, якщо показники IgE до зазначених вище антибіотиків становлять від 0 kU/L до 0,34 kU/L. Такий результат можливий у двох випадках:
- пацієнт не має алергії до антибіотиків;
- контакт з алергеном був дуже давно, тому титр антитіл поступово впав до майже нульових значень.
Показники від 0,35 kU/L та вище вказують на наявність гіперчутливості до антибіотику. Таким пацієнтам краще змінити препарат, щоб не спровокувати реакцію, яка загрожує життю.
Підготовка до обстеження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: венозна кров
Метод дослідження: імуноблотинг.
Термін проведення: 6 робочих днів.