Залізо (Fe)

Код: 1030

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

135,00 грн

Опис аналізу:

Залізо - життєво важливий мікроелемент, що входить до складу гемоглобіну і бере участь в живленні органів і тканин киснем. Крім того, залізо входить до складу міглобіну і ряду ферментів. Потрапляючи в організм з їжею, залізо переноситься організмом спеціальним білком - трансферином.

В нормі, людський організм містить близько 4-5 грам заліза, більша частина якого (приблизно 70%) є складовою гемоглобіну і бере участь в процесі перенесення кисню. Решта 30% є резервом і відкладаються у вигляді гемосидерину і феритину. Якщо рівень заліза в крові падає (наприклад, через недостатнє надходження або втрату внаслідок кровотечі) - організм починає використовувати резерви.

Якщо ж резерви виснажені, то в організмі розвивається анемія. Її симптоми (запаморочення, постійна втома, слабкість) зазвичай проявляються при падінні концентрації гемоглобіну нижче 100 грам на літр крові.

Надлишок заліза в організмі також небезпечний, в першу чергу для печінки, підшлункової залози і серця. Він може проявлятися болем у животі, порушенням серцевого ритму, болем в суглобах.

Покази до аналізу крові на залізо

Обстеження може призначатися широким колом фахівців: гематологом, терапевтом, хірургом, нефрологом, ревматологом або гастроентерологом.

Покази до призначення в гематології:

  • залізодефіцитна анемія;
  • гемолітична анемія;
  • В 12-дефіцитна анемії;
  • таласемія.

Показом до призначення в ревматології служить:

  • ревматоїдний артрит;
  • системний червоний вовчак.

Гастроентерологу аналіз може знадобитися для діагностики проблем обміну заліза внаслідок:

  • хвороби Крона;
  • повного або часткового видалення шлунка;
  • гострого гепатиту;
  • гемохроматозу.

Нефрологам підвищений рівень заліза може вказати на гломерулонефрит.

Норма заліза в крові

Рівень цього мікроелемента вимірюється в наномоль на літр (нмоль/л або nmol/l) і дещо відрізняється у жінок і чоловіків. Для чоловіків нормальними є показники в межах 9-30 нмоль/л, а для жінок - 8,8 - 27 нмоль/л.

Причини зниженого або підвищеного рівня заліза

Падіння рівня заліза найчастіше виникає при неправильній дієті, в якій немає продуктів, багатих на залізо (м'яса, круп, зелені, риби). Причиною може бути також постійна втрата крові, хронічні захворювання, проблеми з всмоктуванням заліза, інфаркт міокарда. Знижений рівень заліза спостерігається у вагітних на третьому триместрі через підвищену потребу організму в цьому мікроелементі.

Крім того рівень заліза падає при прийомі метформіну, тестостерону, деяких антибіотиків і великих доз аспірину. Низький рівень заліза спостерігається при хронічному недосипанні і сильних стресах, а у жінок ще і під час менструації.

Підвищений рівень заліза спостерігається при таласемії, множинних переливаннях крові, гепатиті, В12-дефіцитній анемії і гломерулонефриті. Рівень заліза підвищується при прийомі препаратів заліза, алкоголю, естрогенів, вітаміну В12, комбінованих оральних контрацептивів.

Підготовка до обстеження

Отримання достовірного результату забезпечує дотримання простих приписів:

  • не їсти 12 годин до проведення аналізу;
  • скасувати (за погодженням з лікарем) прийом усіх препаратів, здатних спотворити результат;
  • за півгодини до забору крові не палити, уникати стресів і фізичних навантажень.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод дослідження: біохімічний.

Час проведення: 1 робочий день.