Біль у вухах: причини, різновиди, лікування

17 січ. 2020 р.

Біль у вухах: причини, різновиди, лікування

Біль у вухах - поширена проблема, від якої можуть страждати, як дорослі, так і діти. Усуненням проблеми повинен займатися кваліфікований лікар, зазвичай це отоларинголог (ЛОР), але в деяких випадках може знадобитися втручання інших фахівців (невролога, терапевта, стоматолога та ін.).

Різновиди болю у вухах

Залежно від причини, вушна біль може носити різноманітний характер: розвиватися різко або поступово, бути незначною або сильно вираженою. Больові відчуття можуть носити як постійний, так і періодичний, «стріляючий» характер. Біль може описуватися пацієнтом, як тупий, ниючий або пекучий. Біль у вухах може супроводжуватися погіршенням слуху, шумом або потріскуванням у вухах; може віддавати в щелепу, зуби або скроню.

Якщо дорослий здатний самостійно розрізнити і описати больові відчуття, що його турбують, то дитина, особливо молодшого віку, на це не здатна. Тому батьки повинні насторожитися якщо дитина лягає на бік хворого вуха, тре його рукою, трясе головою. Перш за все це стосується дітей, у яких протікає ГРВІ, тому що отит є частим ускладненням простудних захворювань.

Причини вушної болю

Найчастіше вухо болить через розвиток запального процесу, які називається отитом. Розвиток отиту зазвичай провокує вірусна, бактеріальна або грибкова інфекція, він може бути ускладненням захворювань носа (наприклад, гаймориту) або горла, перенесеного респіраторного захворювання або травм. Ті ж причини можуть викликати євстахіїт - запалення слизової оболонки слухової труби, яке також супроводжується больовими відчуттями.

Часто вушну біль викликають скупчення сірки в вушному проході - сірчані пробки, неприємні відчуття при яких можуть варіюватися від незначного дискомфорту до вираженого болю у вусі. У таких випадках ЛОР проводить промивання, видаляючи сірчану пробку.

Поширеною причиною болю у вусі є потрапляння туди стороннього тіла - це особливо актуально для маленьких дітей, які схильні заштовхувати дрібні предмети в вуха або ніс. Усунення стороннього тіла з вуха проводиться тільки лікарем, самостійний витяг категорично заборонений, тому що загрожує травмуванням вуха. Також причиною болю у вусі може бути потрапляння туди рідини (наприклад, води при купанні).

Вуха часто болять внаслідок травм, які можуть бути як механічними (удари, проникнення сторонніх тіл), так і баротравми - різким підвищенням тиску (наприклад, дуже гучні звуки, хлопки, вибухи).

Також вуха можуть боліти:

  • через запалення лімфатичних вузлів, що знаходяться поблизу;
  • невралгії трійчастого нерву;
  • стоматологічних проблем;
  • ураження скронево-нижньощелепного суглоба;
  • мастоїдиту;
  • високого артеріального тиску.

Який лікар лікує біль у вусі?

Діагностикою та лікуванням займається лікар отоларинголог (ЛОР), який під час консультації аналізує скарги пацієнта, проводить огляд, збирає анамнез, в разі необхідності - призначає додаткові дослідження. Він визначає причини вушного болю і займається його лікуванням, якщо причина хвороби отоларингологічна. Якщо ж біль спровокований неврологічними, судинними чи стоматологічними захворюваннями - направляє до профільного фахівця. Це може бути невролог, стоматолог, терапевт або кардіолог.

Діагностика і лікування вушного болю

Для постановки діагнозу проводиться огляд, в деяких випадках може братися мазок з вуха, також може бути призначений аналіз крові. Додаткові обстеження можуть знадобитися, якщо у болю стоматологічне, неврологічне або судинне походження. Усі лабораторні дослідження, необхідні для діагностики причин вушного болю, можна швидко та якісно провести в лабораторії «Медлаб»

Лікування, в залежності від причин, може включати антибіотики (в разі бактеріальної інфекції), судинозвужувальні та антисептичні краплі, антигістамінні і жарознижуючі препарати. Можуть бути призначені промивання і фізіотерапевтичні процедури.

Більшості пацієнтів достатньо амбулаторного лікування, лише у важких випадках проводиться госпіталізація в стаціонар. Проте, навіть в домашніх умовах лікування повинно проводитися тільки під контролем лікаря. Самолікування болю у вухах може привести до погіршення стану пацієнта, аж до повної втрати слуху.