Захворювання сечового міхура

22 вер. 2019 р.

Захворювання сечового міхура

Захворювання сечового міхура: симптоми, діагностика, лікування

Сечовий міхур – орган, відповідальний за накопичення та періодичне виведення сечі з організму, може бути уражений захворюваннями різної природи і ступеня тяжкості. Симптоми їх, в більшості випадків схожі, тому діагностика і лікування вимагають консультації з лікарем і обстежень.

Які бувають хвороби сечового міхура?

Найпоширенішим захворюванням сечового міхура є цистит - запалення стінок органу, яке може бути спровоковане проникненням інфекції. Цистит зустрічається, в основному у жінок і рідко буває у чоловіків. Пов'язано це з тим, що уретра (сечовипускний канал) у жінок в кілька разів коротше, ніж у чоловіків, що спрощує проникнення в сечовий міхур інфекції, здатної викликати симптоми циститу.

Наступною за частотою проблемою є конкременти («камені») сечового міхура, які можуть з'являтися внаслідок запальних процесів у сечовивідних шляхах, порушень метаболізму або нездорового раціону. Камені здатні перекрити сечовипускальний канал, ускладнити або зробити неможливим відтік сечі.

Гіперактивний сечовий міхур - окреме захворювання, яке полягає в тому, що стінки сечового міхура починають неконтрольовано скорочуватися, провокуючи раптові і сильні позиви до сечовипускання. Причиною хвороби може бути пошкодження головного або спинного мозку, хвороби сечостатевої системи або розвиток новоутворень.

Лейкоплакією називається зроговіння стінок сечового міхура, що зменшує їх пластичність. Може розвиватися під впливом хімічних або механічних факторів.

Опущення сечового міхура (цистоцеле) розвивається внаслідок частих пологів або їх ускладнень, провокуючи часті позиви до сечовипускання і нетримання.

Атонія - ослаблення стінок сечового міхура, що відбувається внаслідок травм спинного мозку. Внаслідок цього захворювання відсутні позиви до сечовипускання, а міхур постійно знаходиться в переповненому стані.

Крім того, на стінках сечового міхура можливий розвиток папілом, поліпів, і аденом. У 90-95% випадків новоутворення носять доброякісний характер, але злоякісні пухлини також не виключені.

Симптоми захворювань сечового міхура

Пацієнти з хворобами сечового міхура можуть скаржитися на такі проблеми:

 • дискомфорт, ниючий або розпираючий біль в нижній частині живота;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • відчуття наповненості сечового міхура після сечовипускання;
 • утруднене і болісне сечовипускання (біль носить ріжучий характер);
 • переривчастий і слабкий струмінь сечі;
 • потемніння або помутніння сечі;
 • кров у сечі;
 • затримка сечовипускання за постійно наповненого сечового міхура;
 • підтікання або нетримання сечі.

Ступінь вираженості проявів може варіювати, в залежності від конкретного захворювання і його тяжкості. Поява навіть одного із зазначених симптомів - ознака існуючого захворювання і серйозний привід проконсультуватися з лікарем.

Діагностика хвороб сечового міхура

З огляду на схожість симптомів при різних захворюваннях сечового міхура, діагностику краще довірити досвідченому фахівцеві - лікарю урологу або, в деяких випадках, гінекологу (для жінок). Діагностика включає огляд лікаря і призначення ним додаткових обстежень: УЗД (сечового міхура, нирок, для чоловіків - простати) і аналізів.

За необхідності проводять цистоскопію - ендоскопічне обстеження сечового міхура, при якому лікар може оглянути стан його стінок. У деяких випадках може бути показане рентгенологічне дослідження стану сечового міхура.

Лабораторна діагностика захворювань сечового міхура може включати:

 • загальний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • аналіз сечі по Нечипоренко;
 • аналіз крові на рівень сечовини;
 • аналіз крові на рівень креатиніну;
 • бактеріологічне дослідження сечі.

Які конкретно з даного списку аналізів можу знадобитися - визначає лікар, але зразки крові та сечі для всіх цих аналізів можна швидко і зручно здати в лабораторії «Медлаб».

Лікування захворювань сечового міхура

Лікуванням хвороб сечового міхура займаються урологи, в деяких випадках це можуть робити і гінекологи. Якщо хвороба викликана порушеннями іннервації сечового міхура - до лікування залучається лікар невролог.

Лікування може бути медикаментозним, в більшості випадків застосовується на ранніх стадіях захворювань, або хірургічним. У деяких випадках, наприклад, при цистоцеле, найбільш ефективним лікуванням є хірургічне втручання. Якщо у пацієнта діагностовано камені в сечовому міхурі - показано дроблення каменів з подальшим їх самостійним виведенням з організму, або ж їх хірургічне видалення.

Операції на сечовому міхурі проводиться як за допомогою звичайного, так і лапароскопічного або ендоскопічного доступу. В останніх двох випадках втручання менш травматичні і дозволяють пацієнтові швидше відновитися.

Медикаментозне лікування залежить від того, яка хвороба виявлена ​​у пацієнта. Лікувальний курс може включати антибактеріальні препарати, діуретики, протизапальні засоби, спазмолітики, седативні засоби і антидепресанти. При більшості захворювань сечового міхура призначається дієта, спрямована на захист стінок сечового міхура від роздратування. З раціону виключаються сечогінні продукти, наприклад, чай і кава.