Гепатит. Попереджений – озброєний

24 черв. 2020 р.

Гепатит. Попереджений – озброєний

Печінка – життєво важливий орган, який виконує ключову роль в процесах регуляції обміну речовин в організмі. Гепатит - запальний процес в тканинах печінки, який часто має вірусну природу. Крім вірусу, призвести до розвитку гепатиту можуть перенесені важкі захворювання, прийом деяких лікувальних препаратів і токсичні речовини (наприклад, алкоголь). Брудна вода і продукти харчування, негативний вплив навколишнього середовища збільшують навантаження на печінку, тим самим підвищуючи ймовірність розвитку гепатиту.

Віруси гепатиту, вражаючи клітини печінки (гепатоцити), представляють величезну проблему в зв'язку з важкими наслідками. Наприклад, у хворих на хронічний гепатит В і С зростає ризик цирозу і раку печінки. До 80% випадків злоякісних новоутворень печінки в світі фіксується саме у таких пацієнтів. Окремою проблемою є легкість передачі вірусних гепатитів, що може призводити до спалахів і епідемічного розповсюдження цих захворювань.

Симптоми гепатиту

На початкових стадіях вірусні гепатити можуть не турбувати пацієнта симптомами, з часом можлива поява:

 • жару;
 • болю в суглобах;
 • жовтяниці;
 • потемніння сечі;
 • свербіння;
 • знебарвленого калу;
 • нудоти і блювоти;
 • ниючого болю в правому підребер'ї;
 • слабкості;
 • зниження апетиту.

УЗД або рентгенологічне дослідження за гепатиту може показувати збільшення печінки або, зрідка, селезінки.

Види вірусного гепатиту

Найчастіше зустрічаються 5 основних типів вірусного гепатиту - A, B, C, D і E, хоча існують і інші.

Причиною гепатитів А і Е зазвичай буває вживання зараженої вірусами їжі або води. Гепатит В, С і D може передаватися через кров (ін'єкції або інші інвазивні медичні процедури, татуювання і т. д.), використання неякісно простерилізованих інструментів, а також через прямий контакт з носієм інфекції через слину, насіннєву рідину і інші виділення. Також, вірус може передаватися при спільному використанні засобів особистої гігієни, статевим шляхом і від матері дитині.

Гепатит А

Гепатит А (HAV), або хвороба Боткіна - вірус, що зазвичай потрапляє в організм з їжею. Тривалість інкубаційного періоду - до 7 тижнів. Вакцинація від вірусного гепатиту А забезпечує довічний імунітет до HAV. Стійкий імунітет формується і у тих, хто вже переніс цю хворобу.

Гепатит В

Гепатит В (HBV) - один з найбільш поширених видів гепатиту. Може протікати як з вираженою симптоматикою, так і зі стертою, часто перетікаючи в таких випадках в хронічну форму. Згодом, хронічний гепатит B може провокувати серйозні ускладнення, включно з цирозом, печінковою недостатністю, раком печінки та ін. Для профілактики цього захворювання рекомендується вакцинуватися.

Гепатит С

Вірус гепатиту С (HCV) викликає гепатит, який протікає з прихованою симптоматикою, а його прояви легко сплутати з іншими хворобами. Період інкубації становить від декількох тижнів до 6 місяців. Жовтяниця як симптому проявляється рідко, висока температура також спостерігається не у всіх хворих. Можливі скарги на слабкість, втрату апетиту, нудоту і зниження ваги. Часто це захворювання виявляється випадково при обстеженні.

Гепатит D

Гепатит D (HDV) зазвичай розвивається, як ускладнення на тлі гепатиту В. Подвійна інфекція спричиняє більш важкий розвиток хвороби. Вакцинації від гепатиту В досить, щоб забезпечити імунітет і до вірусного гепатиту D.

Гепатит Е

Зараження вірусом гепатиту Е (HEV), як і в випадку з HAV, зазвичай відбувається через їжу. При системному дотриманні санітарно-гігієнічних і якісної обробки продуктів ризик інфікування гепатитом Е значно зменшується. Найнадійнішим засобом профілактики HEV є вакцинація.

Підготовка до обстежень на гепатит

Для діагностики гепатиту будь-якої етіології знадобляться лабораторні обстеження, що вимагають здачі крові (в більшості випадків - венозної, але в деяких випадках зразок можна взяти з пальця). Підготовка нескладна і зазвичай полягає в тому, що пацієнт повинен прийти на здачу аналізу натщесерце. Крім того, перед здачею аналізів крові потрібно уникати фізичної активності і нервових потрясінь, виключити вживання алкоголю і важкої їжі, а також узгодити з лікарем прийом будь-яких медичних препаратів.

При гепатиті можуть проводитися різні лабораторні дослідження:

 • пошук збудників вірусу методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція);
 • генотипування - визначення генотипу вірусу, тобто конкретного штаму, що вразив організм; від генотипу вірусу залежить його агресивність, патогенність, стійкість до терапії і прогноз ефективності лікування;
 • пошук антитіл, що виробляються організмом для протидії вірусу (якісні і кількісні тести);
 • «печінкові проби», що дозволяють оцінити ступінь, в якій печінку справляється з покладеними на неї функціями та інші аналізи.

Розшифровка результатів аналізів

Якісні тести на антитіла визначають лише факт вироблення організмом антитіл до вірусу, не вказуючи титру - їх кількості, яке дозволяє точніше встановити характер захворювання. Результат якісних тестів може бути негативним (пацієнт здоровий) або позитивним (пацієнт хворий). Кількісні тести, на відміну від якісних, дають інформацію про концентрацію антитіл в крові, звану титром.

Результати, як якісних, так і кількісних тестів можуть бути помилковими, якщо пацієнт знаходиться на стадії інкубаційного періоду, має проблеми з імунітетом або здійснює прийом препаратів, здатних спотворити дані дослідження.

Пошук збудника методом ПЛР - якісний, тобто може бути тільки позитивним або негативним. Якщо проводиться генотипування, за позитивного результату вказується генотип вірусу.

Печінкові проби оцінюють цілий комплекс показників, що відображають функцію печінки - АСТ, АЛТ, ГГТ, лужну фосфотазу, білірубін (загальний, прямий і непрямий) і ін. Важливе значення, як окремих показників, так і їх взаємне співвідношення. Тому правильно інтерпретувати такий аналіз може лише лікар.

Це ж стосується і всіх лабораторних тестів, спрямованих на діагностику гепатиту - їх інтерпретація, подальша постановка діагнозу і лікування пацієнта можливі тільки кваліфікованим лікарем. Сам по собі бланк результатів аналізу діагнозом не є.