Зараження Helicobacter pylori: симптоми, наслідки, лікування

1 вер. 2019 р.

Зараження Helicobacter pylori: симптоми, наслідки, лікування

Helicobacter pylori (хелікобактер пілорі) - бактерія, що заселяють різні відділи шлунку і дванадцятипалої кишки. Мікроорганізм, що спрощено називають «хелікобактер», провокує розвиток багатьох захворювань гастродуоденальної зони: гастриту, дуоденіту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

Що являє собою бактерія Helicobacter pylori?

Вперше бактерія була відкрита більше 100 років тому (в далекому 1875 році), проте її роль у розвитку рецидивуючих захворювань травної системи була доведена і визнана лише в 1994 році.

Бактерія поширюється контактно-побутовим шляхом: через предмети побуту та особистої гігієни, при поцілунках, і т. д. Інфікування може викликати розвиток симптомів або ж людина може бути безсимптомним носієм бактерії - все залежить від штаму інфекції та стану імунітету хворого. Безсимптомне носійство спостерігається в більшості випадків.

Helicobacter pylori - чим вона небезпечна для нас?

Відмінною рисою всього роду Helicobacter, в який входить хелікобактер пілорі, є здатність виживати і розмножуватися в кислотному середовищі, яке характерне для вмісту шлунка. Спіралеподібна форма і джгутики дозволяють бактерії проникати крізь густий шар слизу, який захищає слизову оболонку шлунку і дванадцятипалої кишки від впливу кислоти.

Бактерія закріплюється і починає розмножуватися в слизовій шлунку. У процесі життєдіяльності Helicobacter pylori синтезує ряд токсинів, під впливом яких клітини слизової оболонки шлунку пошкоджуються і гинуть, а захисний шар слизу - розчиняється. В результаті кислотне середовище починає впливати безпосередньо на незахищені клітини слизової оболонки, викликаючи запалення і виразки.

Важливо розуміти, що Helicobacter pylori - не єдина причина гастриту і виразки, хоч і важливий фактор, що сприяє розвитку захворювань травної системи.

Симптоми захворювань органів шлунково-кишкового тракту

Для гастриту, захворювання, яке найчастіше асоціюється з Helicobacter pylori, характерні наступні симптоми:

  • регулярні болі в шлунку;
  • відрижка і печія;
  • нудота;
  • неприємний присмак у роті;
  • розлади травлення;
  • можливе підвищення температури.

Виразка шлунку проявляється тривалими болями у верхній частині живота, що слабшають після прийому їжі. Якщо симптоми ігнорувати - з'являються різкі і сильні болі (часто нічні), запори, можливо шлункова кровотеча.

Призначення лікарем аналізу на хелікобактер і підготовка до нього

Поява перерахованих вище симптомів - серйозний привід для звернення до гастроентеролога, який, серед інших обстежень, призначить і тест на хелікобактер. Таке обстеження обов'язкове також, якщо захворювання травного тракту є у інших членів сім'ї або виникають у пацієнта повторно.

Існує кілька методів діагностики Helicobacter pylori: дихальний тест, аналіз калу і аналіз крові. Аналіз крові на хелікобактер, як і аналіз калу не вимагає від пацієнта підготовки при здачі біоматеріалу в лабораторію. При аналізі калу визначається наявність самої бактерії, а при аналізі крові - антитіл, що виробляються організмом проти неї. Тому у людей з ослабленою імунною відповіддю (літні люди, пацієнти з імуносупресією), тест на антитіла до хелікобактеру може дати помилково негативний результат.

Найбільш надійний спосіб виявити хелікобактер пілорі - лабораторне дослідження біоптату, отриманого під час гастроскопії. В даному випадку пацієнт повинен бути підготовлений до проведення гастроскопії (головна вимога - прийти на обстеження натщесерце). В лабораторії «Медлаб» швидко та якісно проводять всі необхідні дослідження на предмет хелікобактеру.

Лікування Helicobacter pylori

Ерадикація (знищення бактерії) проводиться за допомогою антибіотиків. Якщо патоген діагностується не тільки у пацієнтів з бактерією, але і у членів їх сімей, то лікування може проводитися всій сім’ї, щоб уникнути повторного інфікування. На даний момент лікарі часто сходяться на думці, що лікувати хелікобактер немає необхідності, якщо у пацієнта не спостерігається ніяких симптомів захворювань шлунково-кишкового тракту.

Важливо розуміти, що самолікування бактерії антибіотиками неприпустиме, адже тільки лікар може визначити необхідність антибіотикотерапії (оцінити потенційну шкоду і користь від прийому препаратів), призначити ефективне дозування та курс, достатній для повного знищення бактерії.