«Курортні хвороби» – що потрібно про них знати і де здати аналізи?

19 серп. 2020 р.

«Курортні хвороби» – що потрібно про них знати і де здати аналізи?

Щороку кількість відвідувань гінекологів, урологів і венерологів збільшується протягом літнього сезону – часу відпусток та пов'язаних з ними «курортних романів». Часто такі романи бувають швидкоплинними, а їх учасники забувають про оберігання від ЗПСШ – захворювань, які передаються статевим шляхом. Що це за захворювання, чим вони небезпечні і де можна здати комплексні аналізи на них? Читайте в нашому матеріалі.

 

Зрозуміло, «підхопити» статеву інфекцію можна не тільки у відпустці. На жаль, незважаючи на доступність надійних засобів захисту, ці захворювання дуже поширені. При статевому контакті можуть передаватися 30 різновидів бактерій, вірусів і паразитів.

 

Тож розглянемо ЗПСШ, що найбільш часто зустрічаються зараз, а також чим вони загрожують, якщо не лікуватися.

Хламідіоз

Це ЗПСШ викликається хламідіями (Chlamidia trachomatis) – патогенними мікроорганізмами, які паразитують всередині клітин, вражаючи не тільки репродуктивні органи, а також і очі, суглоби. Заразитися хламідіозом можна не тільки статевим шляхом, але й побутовим, а крім того можливий і внутрішньоутробний шлях зараження – від матері до плоду.

 

Хламідіоз є особливо підступним тим, що часто протікає практично без симптомів. Близько 70% пацієнтів дізнаються про це захворювання зовсім випадково – наприклад проходячи медичне обстеження з приводу різних запалень, простатиту, уретриту, спаєчних процесів, безпліддя, неможливість виносити вагітність та ін.

Мікоплазмоз, уреаплазмоз, гарднерельоз

«Справжній» мікоплазмоз, що вимагає обов'язкового лікування, викликається мікоплазмою виду Mycoplasma genitalium. Існує й інший вид цього мікроорганізму – Мycoplasma hominis, що відноситься до елементів нормальної мікрофлори. Однак і цей вид мікоплазми при певних умовах вимагає медичного втручання і терапії.

 

Таким же чином можна розглядати інші мікроорганізми – уреаплазми (Ureaplasma urealiticum та Ureaplasma parvum). Як і мікоплазми, ці патогени часто «ходять у парі» зі збудниками інших ЗПСШ, посилюючи перебіг паралельних захворювань і тим самим ускладнюючи їх лікування.

 

У цю ж групу входить і ще одне захворювання – гарднерельоз, що викликається бактерією Gardnerella vaginalis. Нерідко гарднерельоз «активізується» на тлі інших ЗПСШ – гонореї, хламідіозу, трихомоніазу. Інтенсивне поширення гарднерелл у жінок може спровокувати запалення слизових оболонок, порушення мікрофлори статевих органів, а в разі відсутності лікування – навіть розвиток безпліддя. Важливо пам'ятати, що в організмі чоловіка гарднерела зазвичай не затримується, проте нерідкі випадки, коли чоловік є безсимптомним носієм гарднерели, заражаючи нею жінок.

Папіломавірус

Папіломавірус або ВПЛ (вірус папіломи людини) – Human papillomavirus (HPV) зустрічається в багатьох різновидах, багато з яких небезпечні тим, що можуть викликати онкологічні захворювання. Так, «діяльність» високоонкогенних штамів ВПЛ (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 56, 58, 59, 66) безпосередньо пов'язана з розвитком раку шийки матки та раку простати.

ВПЛ може проявлятися у вигляді різних бородавок – кондилом, вірусних бородавок, папіломатозу, а може і не проявлятися ніяк. У таких випадках виявити наявність ворога може тільки спеціальне дослідження.

Трихомоніаз

Збудник цього захворювання – вагінальна трихомонада (Trichomonas vaginalis), найпростіший одноклітинний мікроорганізм. Зараження трихомоніазом у більшості випадків відбувається статевим шляхом. Побутове зараження зрідка зустрічається лише у маленьких дівчаток, які інфікуються від хворих батьків.

 

Захворювання часто протікає безсимптомно, особливо у чоловіків, які можуть бути носіями трихомонад, але при цьому навіть не підозрювати про це. Жіноча симптоматика включає в себе рясні пінисті виділення з характерним запахом, свербіж в області статевих органів. Невилікуваний трихомоніаз збільшує ризик інфікування іншими мікробами і вірусами, що передаються при статевому контакті (в тому числі ВІЛ).

Кандидоз

Це захворювання, яке в народі також зветься «молочницею», викликають гриби Candida albicans. Патогенна флора активно розмножується на тлі ослабленого імунітету. У чоловічому організмі кандидоз може виникнути після статевого контакту з хворою жінкою. Кандидоз у жінок дає про себе знати палінням і свербінням в статевих органах, рясними сирнистими виділеннями, болями при статевих контактах і сечовипусканні.

 

Якщо не лікувати кандидоз максимально ефективно, він може перейти в рецидивуючу форму (часті загострення) – а в цьому випадку перемогти захворювання буде вкрай складно.

Гонорея

Це захворювання викликається патогенним мікроорганізмом гонококком Neisseria gonorrhoeae. Заразитися гонореєю можна при статевого контакті будь-якого типу, а також побутовим шляхом (саме ним можуть заражатися дівчинки, які ще не досягли періоду дозрівання). Основні симптоми – гнійні виділення та різі при сечовипусканні.

 

Не розпочате вчасно лікування гонореї у жінок загрожує поширенням запального процесу на матку та придатки, а у чоловіків – на передміхурову залозу, насінні пухирці, яєчки та їх придатки. Відсутність лікування, як і самолікування, часто призводить до чоловічого та жіночого безпліддя, а також до чоловічої імпотенції.

Коли потрібно здавати аналізи на ЗПСШ?

В ідеалі комплексне дослідження варто проходити після кожного потенційно небезпечного сексуального контакту, навіть якщо відсутні симптоми – свербіж і дискомфорт в області статевих органів, незвичайні виділення тощо. Крім того, лікарі рекомендують щорічно обстежитися на ЗПСШ навіть людям, які мають постійного статевого партнера. Такі заходи не варто розглядати як недовіру до коханої людини – це лише нормальна турбота про своє здоров'я та здоров'я майбутніх дітей.

 

Багато статевих інфекцій, особливо у чоловіків, можуть протікати у прихованій формі, без будь-яких симптомів. Переходячи в хронічну форму, такі інфекції дуже складно піддаються лікуванню. Крім того, вони здатні викликати незворотні ускладнення, аж до безпліддя, імпотенції, ураження внутрішніх органів та інших серйозних захворювань.

 

Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб» проводить найбільш інформативні комплексні дослідження на статеві інфекції, перераховані в цій статті. У «жіночий» та «чоловічий» пакети аналізів «Урогенітальний скринінг» входить ПЛР-діагностика хламідіозу, мікоплазмозу, уреаплазмозу, гарднерельозу, ВПЛ (високо- і низькоонкогенних штамів), трихомоніазу, кандидозу і гонореї.

 

Крім того, в пакет включені ще дві послуги – мікроскопія урогенітального мазка та бакдослідження урогенітальних виділень з антибіотикограмою. Антибіотикограма дозволяє визначити стійкість / чутливість збудників ЗПСШ і підібрати найбільш ефективне лікування.