Панкреатит. Чим небезпечне це захворювання і як його виявити?

30 черв. 2020 р.

Панкреатит. Чим небезпечне це захворювання і як його виявити?

Травний тракт людини, по якому проходить їжа, - свого роду конвеєр, c загальною довжиною в дорослої людини близько 9-10 метрів. Просуваючись з різною швидкістю по окремих його ділянках, їжа піддається ретельній обробці, в результаті якої, великі частки їжі розщеплюються на більш дрібні і потрапляють в кишечник. Саме через його стінки відбувається всмоктування необхідних організму речовин. Один з етапів цього процесу проходить в дванадцятипалій кишці, де проходить перетравлення частинок їжі за допомогою панкреатичного соку.

За його секрецію відповідає підшлункова залоза, яка в своїй роботі пристосовується до кількості їжі та її складу. Залежно від характеру їжі, вона виділяє в дванадцятипалу кишку панкреатичний сік в різній кількості і з різним вмістом ферментів. Підшлунковий сік починає виділятися вже через дві хвилини після початку споживання їжі. Також, одне з найважливіших завдань підшлункової залози - це секреція інсуліну, який регулює вуглеводний обмін, і відповідає за зниження вмісту глюкози в крові.

Якщо функція підшлункової залози з яких-небудь причин порушується, це порушує весь травний процес, тягне за собою безліч інших захворювань, аж до летального результату.

Що таке панкреатит?

Панкреатит - це запалення підшлункової залози, що стає причиною неповного розщеплення поживних елементів в дванадцятипалій кишці, в результаті чого організм не отримує їх у повній мірі. Розрізняють гостру і хронічну форму панкреатиту.

Гострий панкреатит супроводжується різкими нападами болю, який наростає протягом декількох днів. У положенні сидячи з прямим корпусом і нахилом вперед больові відчуття можуть зменшитися, але кашель, енергійні рухи або глибоке дихання їх посилює.

Хронічний панкреатит - це запалення підшлункової залози з тривалим перебігом, яке може періодично загострюватися. При легкій формі, напади короткочасні, виникають кілька разів на рік, а поза загостреннями самопочуття пацієнтів нормальне. Важка форма протікає з тривалими нападами болю, що, як правило, виникають після переїдання, вживання «важкої» їжі або алкоголю. Через деякий час настає ремісія, біль проходить.

Причини панкреатиту

Привести до розвитку панкреатиту може безліч факторів:

 • конкременти (камені) в жовчному міхурі;
 • регулярне переїдання, зловживання гострої, жирної, смаженої їжею, алкоголем;
 • хронічні захворювання шлунку і дванадцятипалої кишки;
 • отруєння токсичними речовинами;
 • прийом деяких медпрепаратів;
 • ендокринні захворювання;
 • генетична схильність;
 • травми черевної порожнини.

Захворювання судин, інвазії глистів, стреси, деякі аутоімунні розлади, вірусні і важкі системні захворювання також сприяють розвитку хвороби.

Ознаки панкреатиту

Проявами гострого панкреатиту можуть бути:

 • постійна нудота, напади блювоти, що не приносять полегшення;
 • біль в області живота або попереку (може посилюватися в положенні лежачи);
 • різка втрата маси тіла;
 • гіпергідроз (підвищена пітливість);
 • температура тіла 38° C і вище;
 • болі в суглобах;
 • діарея;
 • різка зміна артеріального тиску
 • пожовтіння шкіри або склер очей;
 • загальна слабкість, блідість.

Хронічний панкреатит може протікати зі стертою симптоматикою і виявлятися досить рідко, тому його розвиток часто проходить приховано. Через це його прояви приймають за звичайні отруєння або інші захворювання шлунково-кишкового тракту.

Оскільки панкреатит може мати різні причини і відрізнятися різним ступенем інтоксикації - прояви можуть бути різними. Тому, визначити наявність панкреатиту самостійно неможливо, так як подібні прояви можуть мати безліч інших гастроентерологічних захворювань і не тільки. При появі тривожних симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря і пройти відповідні обстеження.

Можливі ускладнення

Запальний процес за панкреатиту може призводити до формування набряків - гострих перипанкреатичних рідинних скупчень (ГПРС), наповнених запальним ексудатом. Ці утворення формуються після розриву проток підшлункової залози. Такі утворення з часом або піддаються резорбції (розчиняються), або формують кісту чи псевдокісту.

Серед інших можливих ускладнень - перитоніт, механічна жовтяниця, запалення жовчовивідних шляхів, поліорганна недостатність, кісти, асцит, сепсис, гострі ураження нирок. При закупорці панкреатичного протока конкрементом, підшлункова залоза починає перетравлювати сама себе, що викликає сильний біль і важкі ускладнення. Порушення секреції інсуліну за хронічного панкреатиту загрожують розвитком цукрового діабету.

На пізніх стадіях можуть виникати судинні порушення - кровотечі, тромбози, утворення псевдоаневризм внаслідок ерозії або здавлювання судин. Одним з найнебезпечніших ускладнень є гнійний панкреонекроз, який викликає незворотні пошкодження в структурі панкреатичної залози і може привести до смерті.

За відсутності адекватного лікування хронічного панкреатиту, значно збільшується ймовірність розвитку раку підшлункової залози.

Діагностика панкреатиту

Багато захворювань органів черевної порожнини мають схожу симптоматику, тому самостійно діагностувати панкреатит неможливо. Поставити точний діагноз можна тільки на базі результатів ряду обстежень. В першу чергу проводиться аналіз крові і сечі, копрограма, функціональні тести підшлункової залози. Рекомендовано провести УЗД органів черевної порожнини, гастроскопію, опціонально призначається рентгенографія або КТ черевної порожнини, холецистохолангіографія.

Диференційна діагностика

Поширені випадки, коли хронічний панкреатит помилково приймають за гастрит. Хронічний гастрит супроводжується характерним ниючим болем, відчуттям важкості, печією, неприємним присмаком у роті. Щоб точно визначити причину нездужання, лікар може направити на гастроскопію, іноді - із взяттям біопсії.

За виразкової хвороби існує чіткий взаємозв'язок між прийомом їжі і часом виникнення болю. Блювота при виразковій хворобі приносить деяке полегшення, на відміну від панкреатиту.

Як правило, УЗД дозволяє відрізнити зміни запалених тканин підшлункової залози від розладів жовчного міхура зі схожими проявами. Переважно це наявність конкрементів в жовчному міхурі, патології прохідності жовчних шляхів або дисфункція жовчного міхура. Але слід враховувати і можливість одночасного поєднання розладів панкреатичної залози і жовчного міхура.

Хвороби тонкого кишечника, наприклад ентерит, іноді важко відрізнити від хронічного панкреатиту, оскільки вони теж характеризуються хронічною діареєю, виснаженням, гіповітамінозом. Ентерит відрізняється характерною особливістю - болінсністю при пальпації в області пупка.

На початкових етапах, рак підшлункової залози може протікати з симптоматикою, схожою на панкреатит. Якщо існує підозра на онкологію, а УЗД не дало однозначної відповіді в плані диференціації цих захворювань, проводиться лапароскопія з біопсією, щоб точно визначити наявність новоутворень і з'ясувати, чи мають вони злоякісний характер.