Стафілококова інфекція
30 черв. 2020 р.
Стафілококи - рід бактерій родини Staphylococcaceae, який включає як умовно-патогенні види, так і класичні патогенні мікроорганізми. Умовно-патогенні мікроорганізми в звичайних обставинах загрози не становлять (імунна система людини легко з ними справляється і лікування вони не вимагають). Але за наявності сприятливих умов умовно-патогенні представники роду викликають стафілококову інфекцію. Патогенні види стафілококів можуть стати причиною інфекції навіть у здорової людини.
Інвазія стафілококів може стати причиною безлічі різних хвороб, вражаючи практично будь-які органи або тканини в людському організмі. Деякі з цих захворювань загрози не становлять, інші - здатні привести навіть до летального результату.
Види стафілококових інфекцій
Стафілокок може вражати шкірні покриви, порожнину рота і дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт, оболонки мозку, очі, суглоби, слизові оболонки сечовивідних шляхів. Потрапляючи у відкриті рани, стафілокок може стати причиною гнійних запалень, сепсису та інших ускладнень.
Найбільш небезпечними вважаються штами золотистого стафілококу. Пов'язано це з його надзвичайною поширеністю, високою здатністю до виживання навіть в умовах термічної і хімічної обробки, а також схильністю до формування стійкості до антибактеріальних препаратів.
Найбільший ризик зараження - від пацієнтів з відкритими вогнищами інфекції (рани, фурункули, карбункули), стафілококовими інфекціями верхніх дихальних шляхів (бронхіт, ангіна, фарингіт), травної системи (гастроентероколіт, ентероколіт). Стафілокок передається повітряно-крапельним, контактним і фекально-оральним шляхом.
Ознаки та причини стафілококу
Зазвичай, стафілококова інфекція спостерігається на тлі інших чинників, що пригнічують імунітет:
- вірусні захворювання (ВІЛ, гепатит, герпес та ін.);
- онкологічні захворювання;
- рани або опіки;
- розлади травної системи;
- ендокринні захворювання і т. д.
Симптомами стафілококового ураження можуть бути:
- температура тіла 38° С і вище;
- гнійні запалення;
- висип або лущення на шкірі;
- нудота, блювота, діарея;
- м'язові болі;
- зниження артеріального тиску.
За важкого стафілококовому ураженні, може розвинутися токсичний шок. Він відрізняється характерними симптомами - різким і значним підвищенням температури, нудотою, сильним головним болем, великими висипами на тілі, виділенням гною, розвитком печінково-ниркової недостатності або стафілококової пневмонії.
За відсутності адекватного лікування стафілококової інфекції, вона може поширюватися на інші органи, створюючи вторинні вогнища запалення. Ускладнені інфекції лікувати набагато складніше і довше, тому за наявності подібних симптомів потрібно відразу звертатися до лікаря.
Методи лікування стафілококової інфекції
Для діагностики стафілококової інвазії проводиться загальний аналіз крові і сечі, бактеріологічне дослідження слизових оболонок ротової порожнини або носа, шкіри, тканин з ран або гнійників, мокротиння, калу. За важких, генералізованих форм стафілококової інфекції призначають бакпосів крові, сечі, жовчі і т. д.
Лікування стафілококової інфекції полягає в поєднанні антибіотиків та інших медичних засобів, в залежності від локалізації запального процесу. Наприклад, при стафілококовому ураженні в горлі, призначається обробка слизової антисептиками (наприклад, хлорофіліптом), імуностимулюючі препарати, стафілококовий бактеріофаг.
Одночасно з медикаментозним лікуванням, необхідно приймати санітарно-гігієнічні заходи, спрямовані на недопущення поширення інфекції:
- дезінфекція предметів побуту;
- вологе прибирання приміщень;
- споживання свіжої та якісної їжі, чистої води;
- дотримання правил особистої гігієни і т. д.