Як перевірити рівень імунітету до коронавірусу після одужання або вакцинації?

19 квіт. 2021 р.

Як перевірити рівень імунітету до коронавірусу після одужання або вакцинації?

Сьогодні ми поговоримо про нове дослідження – тест на антитіла IgG до S-білку коронавірусу SARS-CoV-2. Саме це дослідження найбільш інформативно «розповість» про силу імунітету до коронавірусу. Його проведення необхідно як людям, які перехворіли на COVID-19, так і тим, хто зробив щеплення від коронавірусу та бажає оцінити його дію.

«Тіло» винуватця поточної пандемії, коронавірусу SARS-CoV-2, складається з чотирьох структурних білків:

 • S-білок – спайк, спайковий білок;
 • N-білок – нуклеокапсидний білок;
 • М-білок – мембранний білок;
 • Е-білок – білок оболонки вірусу.

По величезній кількості зображень в інтернеті всім нам відомо, як виглядає коронавірус. Його поверхня покрита своєрідними виступами, які нагадують шипи або корону – звідси і назва «коронавірус». Ці шипи, за допомогою яких коронавіруси проникають у клітини, складаються з молекул спайкового S-білку. Термін «спайковий» походить від англійського слова spike – «шип». До речі, саме на основі цих білків створюється основна кількість противірусних вакцин.

Як антитіла допомагають оцінити імунітет

У відповідь на потрапляння коронавірусу в організмі починають вироблятися різні нейтралізуючі або захисні антитіла. Одні з таких антитіл – імуноглобуліни класів IgM та IgG, «робота» яких полягає у розпізнаванні та зв'язуванні чужорідних агентів (у даному випадку – коронавірусу).

 • антитіла IgM виробляються першими – по ним можна діагностувати ранню стадію захворювання або його гострий період;
 • антитіла IgG виробляються пізніше (через 2-3 тижні від моменту інфікування) та починають циркулювати в кровоносному руслі. Вони вказують на те, що організм вже «познайомився» з коронавірусом і має імунітет проти нього.

Антитіла протистоять різним білкам коронавирусу. Наприклад, після того, як людина перехворіла на коронавірусну інфекцією, у її організмі утворюються антитіла IgG до N-білку. Але тільки за кількістю антитіл IgG до спайкового S-білку коронавірусу можна зробити висновки про рівень імунної відповіді:

 • і після перенесеного захворювання COVID-19;
 • і після вакцинації від коронавірусу SARS-CoV-2.

Де можна зробити тест на антитіла IgG до S-білку коронавірусу?

Це дослідження виконується у філіях всеукраїнської мережі лабораторій МедЛаб.

У переліку аналізів, які можна здати в лабораторії МедЛаб, тест на антитіла IgG до S-білку коронавірусу знаходиться під кодом 3465. Результат тесту буде готовий протягом 2 робочих днів.

Даний аналіз дозволяє оцінювати:

 • рівень імунної відповіді організму відносно коронавірусу;
 • динаміку (зміни) сили і тривалість захисного імунітету;
 • ефективність щеплення проти коронавірусу.

Як розшифрувати результати тесту?

Якщо ви здали тест на антитіла IgG до S-білку коронавірусу та отримали негативний результат, це може означати, що:

 • раніше ви не хворіли на COVID-19 (навіть у «прихованої» безсимптомній формі);
 • ви хворієте, але антитіла класу IgG ще не встигли з'явитися (рання фаза захворювання).

При позитивному результаті тесту можна зробити висновок, що організм вже «зустрічався» з коронавірусом у тій чи іншій формі (інфікування або вакцинація).

Якщо антитіла IgG до коронавірусного S-білку виявлені у високій концентрації – це означає, що організм сформував сильну імунну відповідь до коронавірусу SARS-CoV-2 і добре захищений від інфікування. Однак це не означає, що повторного зараження вже не буде, тому не варто нехтувати встановленими правилами безпеки – носінням масок, використанням антисептиків і дотриманням соціальної дистанції.