Альфафетопротеїн (АФП) - онко

Код: 4501

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

250,00 грн

Опис аналізу:

Альфа-фетопротеїн - білок, що виробляється ембріоном, який в лабораторній діагностиці застосовується для оцінки стану плода на різних етапах вагітності. У дорослих людей (чоловіків і не вагітних жінок) наявність цього білка може вказувати на розвиток онкологічного захворювання або хвороб печінки.

Альфа-фетопротеїн дуже важливий для нормального розвитку плоду, граючи роль, аналогічну білку альбуміну в організмі дорослої людини. АФП обмежує вплив естрогенів на ембріон, пов'язуючи їх. Альфа-фетопротеїн захищає плід від імунної системи материнського організму, який в іншому випадку починає виробляти антитіла проти білків ембріону. Також він забезпечує транспортування ряду життєво важливих речовин (наприклад, поліненасичених жирних кислот) з крові матері до плоду.

З початку вагітності АФП виробляється жовтим тілом яєчників, приблизно з 5 тижня альфа-фетопротеїн продукується жовтковим мішком ембріона. Надалі, у міру розсмоктування жовткового мішка, цю функцію перехоплює печінка плоду і епітеліальна вистилка його кишечника. Зазвичай це відбувається до кінця першого триместру вагітності

У крові матері білок може виявлятися з 10 тижня вагітності. Його концентрація поступово наростає, починаючи з 14-15 тижнів. Після народження рівень альфа-фетопротеїну в організмі немовляти постійно знижується, а до віку 8-12 місяців спостерігаються лише слідові концентрації АФП.

У крові дорослих альфа-фетопротеїн не виявляється зовсім або реєструється в мінімальній кількості. Незначне зростання цього показника може бути ознакою хвороб печінки, сильне підвищення - злоякісного новоутворення. Пояснюється це тим, що деякі ракові клітини можуть мати характеристики ембріональних клітин, в тому числі, здатність до синтезу АФП.

Найчастіше рівень альфа-фетопротеїну зростає у пацієнтів з раком печінки або статевих залоз, причому в першому випадку, зростання рівня онкомаркера в крові може випереджати появу симптомів на кілька місяців.

Покази до призначення

Дослідження може бути призначено акушер-гінекологом, гепатологом або онкологом.

Показом до призначення в гінекології є пренатальна діагностика патологій:

  • хромосомних відхилень;
  • порушень закладки нервової трубки;
  • аненцефалії.

Таке дослідження зазвичай проходять всі жінки на 15-21 тижні вагітності.

Онкологом даний аналіз може бути призначений:

  • при підозрі на рак печінки або яєчка;
  • з метою діагностики низькодиференційованих пухлин;
  • для виключення метастазування в печінку;
  • в процесі лікування, для коригування та оцінки ефективності проведеної терапії.

Гепатологом аналіз може призначатися при хронічних гепатитах і цирозах.

Інтерпретація результатів

Рівень АФП вимірюється в міжнародних одиницях на мілілітр (МО/мл, IU/ml) і для дорослих нормальним є вміст 15-30 МО/мл. Його перевищення може вказувати на рак печінки або яєчок, метастази в печінку пухлин інших локалізацій. Також причиною можуть бути гепатити, цирози, травми печінки, синдром Віскотта-Олдріча.

У вагітних жінок норма альфа-фетопротеїну вище і залежить від терміну вагітності.

Термін вагітності, тижнів

Концентрація АФП, МО/мл

14-15

15-30

15-16

15-60

16-17

17-65

17-18

19-75

18-19

22-85

19-20

25-95

20-21

27-105

21-22

32-110

22-23

37-115

23-24

42-120

24-25

47-125

25-26

25-130

26-27

57-135

27-28

62-140

28-29

67-145

Причиною перевищення даних показників найчастіше є патології розвитку нервової трубки плода. Приблизно в 10-20% випадків причиною підвищення рівня АФП в організмі вагітної є вади сечовидільної системи плоду, гідроцефалія, патологія плаценти та ін. Підвищений альфа-фетопротеїн можливий також при багатоплідній вагітності.

Знижені концентрації АФП у вагітних можуть бути ознакою наявності у плоду синдромів Дауна, Едвардса або Патау, також можуть вказувати на загибель ембріону. Низький рівень білка можливий за пухирного занеску або ожиріння вагітної.

Підготовка до обстеження: не потрібна.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ХРІ.

Термін проведення: 1 робочий день.