Аміак в плазмі крові

Код: 1065

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

300,00 грн

Опис аналізу:

Аміак у плазмі крові - лабораторне дослідження, яка призначається для виявлення ряду захворювань печінки.

Аміак виробляється в людському організмі постійно - це відходи процесу переробки білків. У печінці він зв'язується з вуглекислим газом і утворює сечовину, яка нирками фільтрується з крові, віддаляючись з сечею. При хворобах печінки вироблення сечовини може порушуватися - пошкоджені клітини не справляються з її синтезом. У таких випадках рівень аміаку в крові починає наростати - розвивається гіперамоніємія.

Підвищення концентрації аміаку можливе за цирозу печінки, вірусних гепатитів, синдрому Рея, первинного раку печінки, печінкової недостатності. Печінкова недостатність супроводжується зростанням рівня аміаку більш ніж в 90% випадків. Аміак токсичний для всього організму, але особливо шкідливий для нервової тканини, тому у пацієнтів з печінковою недостатністю і гіперамоніємією може виникнути погіршення функцій головного мозку (печінкова енцефалопатія).

Покази до призначення
Аналіз може призначити широке коло фахівців: сімейний лікар, педіатр, терапевт, інфекціоніст, гастроентеролог, гепатолог тощо. Дослідження може бути призначено пацієнтам:

  • з неврологічними порушеннями (сонливість, дезорієнтація, занепокоєння, порушення свідомості);
  • з гострими і хронічними хворобами печінки;
  • на курсі хіміотерапії;
  • з хворобами печінки серця, легень і нирок (за різкого і сильного погіршення самопочуття)
Тест може призначатися новонародженим з ознаками нервово-м'язової збудливості. Дітям може призначатися за підозри на розвиток синдрому Рея.

Значення результатів
Так як аміак постійно виробляється в організмі, то певна його концентрація присутня в крові завжди. Для жінок нормальним є вміст 11-51 мкмоль (мікромоль) аміаку на 1 літр плазми; для чоловіків норма трохи вище - 16-60 мкмоль/л.
Перевищення цих значень можливе за таких патологій:

  • печінкова недостатність;
  • цироз печінки;
  • синдром Рея;
  • кровотеча шлунково-кишкового тракту;
  • хвороби нирок;
  • порушення обміну сечовини.

Підготовка до обстеження: аналіз здається натщесерце, тому за 12 годин до забору крові потрібно припинити прийом їжі. За кілька годин до дослідження потрібно відмовитися від сигарет (куріння збільшує рівень аміаку в крові), а за півгодини - від фізичної активності або стресів.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ферментативний УФ метод.

Термін проведення: 1 робочий день.