Аутоантитіла до мікросомальної фракції тиреоцитів (АМС)
Опис аналізу:
Антитіла до мікросомальної фракції тиреоцитів (антимікросомальні антитіла або АМС) - імуноглобуліни, які виробляються імунною системою людського організму проти клітинних компонентів власних тиреоцитів.
Тиреоцити - це епітеліальні клітини щитоподібної залози, що виробляють важливі для організму гормони тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3). Саме з них формується фолікул - основна структурна і функціональна одиниця залози, тому тиреоцити також називають фолікулярними клітинами. Мікросоми є клітинним компонентом тиреоцитів, проти яких, за ряду аутоімунних захворювань, захисні сили організму починають виробляти антитіла.
Саме в мікросомальній фракції тиреоцитів містяться антигени - об'єкти, які атакують і з яким зв'язуються антитіла. В результаті тиреоцити пошкоджуються і порушується робота щитоподібної залози.
Антимікросомальні антитіла виявляються у більш, ніж 90% пацієнтів з аутоімунним тиреоїдитом (тиреоїдит Хашимото), приблизно у 70% пацієнтів з базедовою хворобою (дифузний токсичний зоб). Аналіз також призначається за більшості ендокринних захворювань (в першу чергу, у випадках цукрового діабету та поліендокринного синдрому) і вагітним жінкам.
Покази до призначення
Аналіз на антитіла до мікросомальної фракції тиреоцитів в більшості випадків призначається ендокринологом або гінекологом, можливе призначення терапевтом, педіатром, хірургом або ревматологом.
Показами в ендокринології є:
- підозра на тиреоїдит Хашимото;
- симптоми базедової хвороби;
- диференціальна діагностика хвороб щитоподібної залози;
- визначення ризику розвитку аутоімунних ураженнь щитоподібної залози;
- скринінгове обстеження пацієнтів з цукровим діабетом, поліендокринним синдромом і аутоімунними захворюваннями.
Покази до призначення гінекологом:
- діагностика факторів, що перешкоджають виношуванню плоду;
- скринінг вагітних в першому триместрі (необхідний для визначення ризику післяпологового тиреоїдиту, неонатального гіпотиреозу і дисфункцій щитоподібної залози під час вагітності).
Значення результатів
Кількість мікросомальних антитіл вимірюється в одиницях (Од, U) і при значеннях 0-0,7 одиниць результат аналізу є негативним. При 0,71-1,1 одиниць - сумнівним, а при більш, ніж 1,1 Од - позитивним.
Негативний результат означає, що в крові пацієнта не виявлено мікросомальних антитіл, відповідно, пацієнт здоровий. Сумнівний результат не дозволяє достовірно судити про наявність чи відсутність антитіл і вимагає повторної здачі аналізу.
Позитивний результат вказує на наявність антитіл до мікросомальної фракції тиреоцитів, що з високою ймовірністю вказує на тиреоїдит Хашимото (аутоімунний тиреоїдит) або дифузний токсичний зоб (базедова хвороба). Також показники можуть бути підвищені за системного червоного вовчаку, ревматоїдного артриту, аутоімунного гепатиту, перніциозної анемії, раку щитоподібної залози та ін.
Приблизно у 5-10% здорових людей можливе незначне підвищення титру мікросомальних антитіл, яке не супроводжується якими-небудь проявами хвороби.
Підготовка до обстеження
Кров на аналіз здається в ранкові години, натщесерце. За 12 годин до здачі крові бажано відмовитися від жирної їжі.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: імуноферментний аналіз.
Термін проведення: 3 робочих дні.