Антистрептолізин-О (АСЛ-О), кількісне визначення
Опис аналізу:
Антистрептолізин-О (АСЛ-О), кількісне визначення - лабораторне дослідження для виявлення в організмі пацієнта специфічних антитіл, що зв'язують токсичний фермент стрептолізин-О. Він виробляється хвороботворними бактеріями (стрептококами групи А), а наявність в крові АСЛ-О вказує на стрептококову інфекцію, перенесену в недавньому минулому (півроку - рік).
Стрептококи групи А є причиною розвитку таких хвороб, як скарлатина, стрептококовий фарингіт, ангіна і ряд шкірних захворювань. Як правило, ці хвороби проявляються характерними симптомами, легко розпізнаються і лікуються із застосуванням антибіотиків.
Якщо ж хвороба не була вчасно розпізнана або лікування було неефективним, то великий ризик появи ускладнень: ревматичної лихоманки або гломерулонефриту. Ускладнення стрептококової інфекції найчастіше проявляються у дітей після скарлатини або стрептококової ангіни.
Аналіз крові на АСЛ-О дозволяє з'ясувати факт зараження організму стрептококами групи А і встановити взаємозв'язок між ускладненнями і стрептококової інфекцією. Перші позитивні результати тесту можливі не раніше, ніж через тиждень після початку хвороби (з цього часу антистрептолізін-О починає виявлятися в крові). Піковий рівень антитіл спостерігається на 3-6 тижнях після зараження, поступово зменшуючись в подальшому. Через півроку - рік АСЛ-О в крові перестають виявлятися.
Покази до призначення
Аналіз крові на АСЛ-О може знадобитися терапевту, педіатру, ЛОРу або інфекціоністу, а показами можуть бути:
- діагностика причин ревматичної лихоманки (проявляється почервонінням і припухлістю шкіри навколо суглобів на тлі підвищення температури, задишки, стомлюваності, болю в області серця);
- пошук причин гломерулонефриту (характерна лихоманка, болі в попереку, зменшення об'єму сечі та набуття нею червонуватого відтінку);
- контроль ефективності лікування ускладнень стрептококової інфекції (успішне лікування знижує рівень АСЛ-О в організмі пацієнта).
Ревматична лихоманка і гломерулонефрит - дуже небезпечні для здоров'я захворювання. Перша може спровокувати розвиток вад серця, а другий - ниркову недостатність і артеріальну гіпертензію (гіпертонію).
Значення результатів
Негативний результат, що означає, що пацієнт швидше за все не заражався стрептококом, фіксується при рівні АСЛ-О в межах 0-200 МО/мл (IU/ml). Таких пацієнтів продовжують обстежувати в пошуках інших причин гломерулонефриту або ревматичної лихоманки. Через 1,5-2 тижні, як правило, призначають контрольний тест.
Позитивний результат фіксується при значенні вище 200 МО/мл - це говорить про недавнє інфікування стрептококами групи А, що викликало ускладнення. Також рівень антистрептолізину-О може наростати за ревматоїдного артриті - по титру антитіл лікарі можуть судити про перебіг захворювання.
Підготовка до дослідження: не потрібна. Рекомендовано за 20 хвилин до забору крові уникати фізичних навантажень і стресів.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: імунотурбідиметрія.
Термін проведення: 1 робочий день.