Антитіла до тиреоглобуліну (АTG)
Опис аналізу:
Антитіла до тиреоглобуліну - група імуноглобулінів, здатна порушити нормальне вироблення гормонів щитоподібною залозою. У призначенні на аналіз можуть бути прописані різні назви осбтеження: ATG, АТТГ, антиТГ - йдеться про одне й те ж дослідження, просто склалося кілька традицій скорочення назви аналізу.
Щитоподібна залоза синтезує два дуже важливих для організму гормону - Т3 і Т4, кожен з яких синтезується в залозі з тиреоглобуліну. Останній також виробляється тільки щитоподібною залозою, і в процесі його трансформації в гормони, невелика кількість тиреоглубуліну потрапляє в кров. З, на даний момент, не з'ясованих причин, захисні сили організму можуть почати атакувати тиреоглобулін, виробляючи проти нього антитіла.
Антитіла до тиреоглобуліну, борючись з ним, провокують запалення щитоподібної залози, і порушують вироблення гормонів, стимулюючи або пригнічуючи роботу органу. У першому випадку розвивається гіпертиреоз (посилений синтез гормонів), у другому - гіпотиреоз (брак тиреоїдних гормонів).
АТТГ, найімовірніше, провокують офтальмопатію (ураження ока і м'яких тканин орбіти), взаємодіючи зі сполучною тканиною в очних м'язах і очниці.
Покази до призначення АТТГ
Обстеження важливо, в першу чергу, для ендокринологів, але також може призначатися терапевтом, педіатром, гінекологом, хірургом, онкологом, ревматологом або гематологом.
Показом до призначення в ендокринології служить:
- аутоімунний тиреоїдит (тиреоїдит Хашимото);
- дифузний токсичний зоб (Базедова хвороба);
- нетоксичний вузловий зоб;
- цукровий діабет I типу;
- гранулематозний тиреоїдит та ін.
Приводом для призначення аналізу онкологом може бути підозра на рак щитоподібної залози.
У гематології аналіз призначається, якщо лікар підозрює:
- перніціозну анемію;
- аутоімунну гемолітичну анемію.
Ревматологом обстеження на АТТГ може бути призначено при підозрі на:
- системний червоний вовчак;
- ревматоїдний артрит.
У гінекології основними показами є:
- підозра на порушення репродуктивної функції через наявність АТТГ;
- симптоми хвороб щитоподібної залози у вагітної;
- згадування про хвороби щитоподібної залози в анамнезі вагітної.
Терапевт або педіатр може призначити обстеження за наявності симптомів дисфункції щитоподібної залози: втраті ваги, тахікардії, стомлюваності, зміні розмірів і структури органу.
Норма АТТГ в крові
Нормальним рівнем антитіл до тиреоглобуліну в крові є менш 40 IU/ml (МО/мл, міжнародних одиниць на мілілітр). Перевищення цього рівня говорить про наявність одного з перерахованих вище захворювань. Дещо підвищений рівень АТТГ в крові може бути у здорових жінок, що приймають комбіновані оральні контрацептиви, а також у жінок похилого віку.
Підготовка до обстеження: в спеціальних заходах необхідності немає, бажано тільки не курити півгодини перед взяттям крові на аналіз.
Матеріал для обстеження: кров з вени.
Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХЛА).
Терміни готовності: 1 робочий день.