Антитіла до ВІЛ 1/2 + антиген р24 ВІЛ1 (anti-HIV 1/2)
Опис аналізу:
Антитіла до ВІЛ (тип 1,2 і антиген р24 до типу 1) - комплексний аналіз, застосовуваний, щоб перевірити, чи є в крові пацієнта антитіла до вірусу імунодефіциту людини. ВІЛ, вражаючи клітини імунної системи людини, пригнічує захисні сили організму, провокуючи розвиток синдрому набутого імунодефіциту (СНІД).
Існує два типи вірусу імунодефіциту:
- ВІЛ-1 - зустрічається по всьому світу, найбільш поширений тип;
- ВІЛ-2 - рідкісний тип вірусу, який реєструється переважно в західноафриканських країнах.
Передається вірус тільки від людини до людини при безпосередньому контакті слизових оболонок або пошкодженої шкіри з кров'ю, спермою, предеякулятом або секретом піхви зараженої людини. Відповідно, найчастіше інфікування відбувається при незахищеному сексі, застосуванні нестерильного медичного інструментарію (голки, шприци), переливанні крові та ін. Також вірусом може заразитися дитина від матері під час вагітності, пологів або грудного вигодовування (вірус виділяється з молоком).
Після зараження починається інкубаційний період, що триває від 2 тижнів до півроку, під час якого організм не виробляє антитіла, але людина вже може заражати інфекцією інших. Потім настає гостра стадія хвороби, під час якої бурхливе розмноження вірусу може викликати появу симптомів, схожих на грип. Триває гострий етап ВІЛ-інфекції близько двох-трьох тижнів, після чого починається латентна стадія.
На цьому етапі пацієнта не турбують симптоми, але поступово пригнічується імунітет через те, що вірус атакує клітини імунної системи. При сильному пригніченні захисних сил організму починається термінальна стадія хвороби - власне СНІД. Ослаблений вірусом організм атакують раніше для нього нешкідливі віруси, бактерії і грибки, можливий активний розвиток пухлин.
З моменту зараження до смерті пацієнта, за відсутності лікування, проходить близько 10 років. Проти ВІЛ не існує вакцини, а розроблена антиретровірусна терапія не вбиває вірус, хоча відчутно підвищує якість і тривалість життя пацієнта. Своєчасний початок високоактивного антиретровірусного лікування здатний продовжити життя пацієнта зі СНІДом до 70-80 років.
Комбінований аналіз на ВІЛ особливо ефективний на ранніх термінах інфікування, тому що виявляє не лише антитіла до обох типів вірусу, але і специфічний антиген р24, завдяки чому вірус можна виявити вже через 2 тижні після зараження. Антиген р 24 можливо визначити через 1-4 тижні після потрапляння вірусу в організм, а антитіла через 2-8 тижнів.
Покази до призначення
Аналіз може призначатися інфекціоністами, дерматовенерологами або лікарями загальної практики, в наступних випадках:
- субфебрильна температура, різка втрата ваги, лімфаденопатія і нічна пітливість неясної етіології, що спостерігаються не менше 2-3 тижнів;
- незахищений секс з партнером, що має неясний ВІЛ-статус;
- наявність інших захворювань, що передаються статевим шляхом;
- планування вагітності;
- випадкове пошкодження шкіри шприцом або іншим предметом, що містить кров з вірусом.
Інтерпретація результатів
Нормою є негативний результат, при якому не вдається виявити ні антитіла до ВІЛ, ні антиген р24. Позитивний результат дослідження на антиген р24 при негативному на антитіла вказує на нещодавнє зараження вірусом (антиген вже виявляється, але організм ще не відреагував виробленням антитіл). Позитивний аналіз на антитіла при негативному на антиген р24 говорить про більш пізній термін інфекції (антитіла вже виробляються і зв'язують антиген).
На ще більш пізніх етапах можуть виявлятися, і антиген, і антитіла. На термінальній стадії хвороби (СНІД) вірус руйнує механізм синтезу антитіл, тому в крові знову визначається тільки антиген р24. Таким чином за допомогою аналізу можна встановити не тільки факт інфікування ВІЛ, а й стадію хвороби, на якій знаходиться пацієнт.
Підготовка до обстеження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: ІФА.
Термін проведення: 2 робочих дні.