Аутоімунна панель STD-X (Ro/SS-A 52, La/ss-B, CENP-B, Scl-70, dsDNA, Jo-1, MPO, PR3, AMA M2, LC 1, LKM 1, PM/Scl 100, SRP 54, Sp 100 gp 210, Ku, Sm U1-sn RNP) кількісне визначення показників, метод Western Blot
Опис аналізу:
Аутоіммунна панель STD-X - комплексний лабораторний аналіз, що застосовується для діагностики ряду аутоімунних захворювань. Він складається з 17 кількісних показників і відмінно підходить для диференціальної діагностики, дозволяючи визначити, яка саме з хвороб аутоімунного спектру може бути у пацієнта.
Тест визначає наявність аутоантитіл до клітинних компонентів власного організму, яких немає у здорових людей, але які є у пацієнтів з аутоімунними патологіями. Під час аналізу перевіряються наступні показники:
- Ro/SS-A 52;
- La/SS-B;
- CENP-B;
- Scl-70;
- dsDNA;
- Jo-1;
- MPO;
- PR3;
- AMA M2;
- LC 1;
- LKM 1;
- PM/Scl 100;
- SRP 54;
- Sp 100 gp 210;
- Ku;
- Sm;
- U1-sn RNP.
SS-A 52 (Ro) - це універсальний неспецифічний маркер більшості аутоімунних хвороб, наявність якого підтверджує факт аутоімунного процесу, але не дозволяє діагностувати конкретне захворювання. Якщо дані антитіла виявляються у вагітної - існує високий ризик появи у дитини неонатального вовчакового синдрому.
SS-B (La) - антитіла, поява яких можлива за синдрому Шегрена (особливо, при одночасному виявленні SS-A) і на початкових етапах системного червоного вовчаку.
CENP-B (антицентромірні антитіла) характерні для ревматоїдного артриту, системного червоного вовчаку і склеродермії. За системної склеродермії їх виявлення дає шанси на сприятливий прогноз і ймовірність незначного пошкодження внутрішніх органів.
Scl-70 або антисклеродермальні антитіла - це високоспецифічний маркер склеродермії (дані антитіла виробляються тільки при цьому захворюванні).
Антитіла до дволанцюгової ДНК (dsDNA) зазвичай виявляються у пацієнтів з симптомами системного червоного вовчаку (позитивний результат приблизно у 70% хворих). Можуть бути виявлені і у здорових людей без проявів хвороби - в такому випадку потрібно періодично відвідувати ревматолога через підвищений ризик розвитку захворювання.
Антитіла Jo-1 спостерігаються у пацієнтів з міозитом, інтерстиціальною хворобою легень і синдромом Рейно.
Анти-MPO антитіла і антитіла до протеїнази-3 (PR-3) характерні для системних васкулітів: хвороби Вегенера, синдрому Чарга-Стросс та ін. Вони впливають на ферменти нейтрофілів (мієлопероксидазу і протеїназу-3 відповідно), однак невідомо, є вони причиною або наслідком ураження судинної стінки, характерного для системних васкулітів.
AMA M2 - це один з дев'яти типів антимітохондріальних аутоантитіл, які виробляються за первинного біліарного цирозу, і який виявляється у переважної більшості хворих з цим діагнозом. Виявлення в крові пацієнта антитіл до Sp 100 і gp210 також вказує на первинний біліарний цироз. LC 1 (антитіла до цитозольного антигену 1 типу) і LKM 1 (антитіла до мікросомальної фракції печінки і нирок) - характерні ознаки аутоімунного гепатиту другого типу.
Присутність антитіл PM/Scl 100 ймовірна за полі міозиту і склеродермії, особливо якщо спостерігаються ознаки обох захворювань. Виявлення антитіл до антигену Ku також вказує на поліміозит і склеродермію, проте за їх появи не виключений синдром Рейно, артралгія та системний червоний вовчак.
Анти-Sm-антитіла характерні для системного червоного вовчаку, практично не виявляючись за інших захворювань.
Антитіла U1-snRNP проявляються за змішаних хвороб сполучної тканини (синдром Шарпа), можливі за системного червоного вовчаку та інших ревматичних захворювань.
Покази до призначення
Аутоіммунна панель STD-X призначається ревматологами за наступних показів:
- підозра на аутоіммунну патологію (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, первинний біліарний цироз, аутоімунний гепатит, склеродермію, синдром Шегрена, синдром Шарпа, поліміозит і ін.);
- диференціальна діагностика хвороб аутоімунного спектру;
- прогноз розвитку і контроль ефективності терапії вищевказаних хвороб.
Інтерпретація результатів
Аналіз вважається негативним (антитіл не виявлено) якщо показники становлять менше 0,3 kU/l. Значення від 0,35 до 0,8 kU/l є граничною нормою. При 0,8-4,5 kU/l результат є слабопозитивним, 4,5-10 kU/l - позитивним, а більш, ніж при 10 kU/l - високопозитивним.
Чим вище титр антитіл - тим вище ймовірність відповідного захворювання. У той же час, підвищений рівень деяких антитіл можливий у здорових людей, а у пацієнтів з аутоімунними хворобами не виключена їх відсутність. Тому результати аналізу можуть бути інтерпретовані тільки лікарем, з урахуванням скарг пацієнта, симптоматики та результатів інших обстежень.
Підготовка до дослідження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: Western Blot.
Час проведення: 5 робочих днів.