Бета-2-мікроглобулін (β2-mikroglobulin), (онкогематологія, В-клітинна лімфома, мієломна хвороба)
Опис аналізу:
Бета-2-мікроглобулін (β2-mikroglobulin) - це аналіз крові, який можуть призначити пацієнту при підозрі на лейкемію, В-клітинну лімфому або мієломну хворобу. Дослідження допомагає уточнити стадію злоякісного процесу, а динаміці - оцінити ефективність лікування.
Бета-2-мікроглобулін – це білок, який є на поверхні більшості клітин людського організму. Він виробляється переважно лімфатичною системою, а фільтрується з крові – нирками. Його концентрація у крові підвищується при активному рості лімфатичних клітин.
Процес різкого збільшення кількості лімфатичних клітин часто спостерігають при злоякісних лімфомах: множинні мієломи, хвороби Ходжкіна, хронічному лімфолейкозі, неходжкінській лімфомі та ін. Ця особливість дозволяє використовувати концентрацію бета-2-мікроглобуліну як маркер онкологічних захворювань.
Важливо враховувати, що рівень бета-2-мікроглобуліну може підвищуватись при деяких хворобах нирок, ряді інфекційних та запальних процесах. Тому потрібно виключити ці захворювання, перш ніж робити припущення про наявність онкології.
Показання до призначення
Аналіз може призначити нефролог, онколог та гематолог для:
- первинної діагностики лейкемії, мієломи чи лімфоми;
- визначення стадії раку та прогнозу;
- оцінки ефективності лікування;
- діагностики хвороб нирок;
- оцінки приживлення нирки після трансплантації.
Найчастіше аналіз проводять за підозри на злоякісний процес у людини. Якщо діагноз вже поставлено, його можуть проводити разом з іншими обстеженнями, щоб визначити рівень ураження організму і зробити прогноз. Також, аналізуючи зміни рівня бета-2-мікроглобуліну, визначають ефективність лікування.
Значення результатів
Рівень бета-2-мікроглобуліну у крові визначають у нанограмах на мілілітр. У нормі він має бути від 600 до 2400 нг/мл, ng/ml.
Значне підвищення показника може говорити про розвиток лейкемії, мієломи чи лімфоми. Аналіз можуть призначати з метою уточнення стадії злоякісного процесу. Підвищення рівня бета-2-мікроглобуліну в крові відбувається при зростанні пухлини. В процесі курса лікування тест можуть використовуватись для оцінки ефективності терапії. Зниження показника вказує на успішність лікування, а підвищення чи відсутність змін у концентрації – привід для перегляду програми терапії.
Рівень бета-2-мікроглобуліну в крові може також підвищуватися при хворобах нирок, тяжкій бактеріальній або вірусній інфекції, запальному процесі, аутоімунних процесах, прийомі деяких препаратів та радіаційному опроміненні.
Важливо пам'ятати, що результати аналізу не дозволяють встановити точний діагноз - це може зробити тільки лікар. Найчастіше для цього потрібні додаткові дослідження.
Підготовка до обстеження: утримуватись від вживання жирної їжі протягом 1 доби.
Матеріал на дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: твердофазний хемілюмінісцентний імуноферментний аналіз (твердофазний ІХЛА).
Терміни виконання: 3 робочі дні.