Бета-хоріонічний гонадотропін людини вільний (β-ХГЛ) - онко
Опис аналізу:
Бета-хоріонічний гонадотропін людини (β-ХГЛ), вільний (онко) – це аналіз крові, який можуть призначити за підозри на рак статевих органів (рідше – іншої локалізації). Також його можуть проводити для визначення стадії захворювання та оцінки ефективності лікування.
Хоріонічний гонадотропін людини – це гормон, який виробляється клітинами плідної оболонки ембріона. Тому аналіз на ХГЛ є одним із основних методів підтвердження вагітності. Однією із форм ХГЛ є вільний β-ХГЛ. Його концентрація в крові може підвищуватися за аномалої вагітності, порушень у плода та деяких інших захворювань.
Вільний β-ХГЛ може вироблятися пухлинами статевих органів. Крім них, бета-хоріонічний гонадотропін у вільній формі може продукуватися злоякісними новоутвореннями в легенях, шлунку та підшлунковій залозі.
Підвищена концентрація β-ХГЛ є маркером трофобластичних пухлин, які можуть розвинутись протягом декількох років після закінчення вагітності або після її переривання. Найчастіше трофобластичні пухлини утворюються в матці, яєчниках та інших відділах статевої системи.
У чоловічому організмі β-ХГЛ також є у невеликих кількостях, а підвищення його концентрації може відбуватися за пухлин яєчок.
Покази до призначення
Призначити аналіз може лікар гінеколог, онколог, уролог або андролог, якщо пацієнт має підозру на:
- аномалії вагітності;
- трофобластичні захворювання;
- пухлини яєчників, матки у жінок;
- рак яєчок у чоловіків;
- інші доброякісні та злоякісні захворювання.
Також дослідження можуть проводити за діагностованого раку, щоб оцінити його поширеність та ефективність лікування. Іноді за змінами рівня β-ХГЛ судять про ефективність хіміотерапевтичного лікування, а також контролюють стан у період ремісії.
Значення результатів
Концентрацію вільного β-ХГЛ у крові вимірюють у нанограмах на мілілітр. У нормі вона повинна бути нижчою за 2 ng/ml у невагітних жінок і у чоловіків.
Зростання рівня ХГЛ у жінок може бути ознакою вагітності. Крім того, причиною підвищення можуть бути:
- пухирний занесок;
- хоріокарцинома (ХК);
- трофобластична пухлина плацентарного ложа (ТОПЛ) – пухлина, що розвивається з плацентарної частини трофобласту (оболонки ембріона, що контактує з плацентою);
- тератома або рак яєчка у чоловіка;
- рак молочних залоз;
- гормонпродукуючі пухлини легені, шлунку та підшлункової залози;
- у поодиноких випадках – доброякісні захворювання (виразка, цироз, запалення кишківника та інші).
Оцінювати результати аналізу має лікар. Підвищення рівня вільного β-ХГЛ не дозволяє поставити точний діагноз – для цього потрібні додаткові обстеження.
Підготовка до обстеження: не потребує специфічної підготовки.
Матеріал на дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: твердофазний хемілюмінесцентний аналіз (твердофазний ІХЛА).
Термін виконання: 1 робочий день.