Борелія (Borrelia burgdorferi), антитіла IgM
Опис аналізу:
Борелія (Borrelia burgdorferi), антитіла IgМ - аналіз, застосовуваний для визначення антитіл IgМ проти бактерії Borrelia burgdorferi, що викликає розвиток хвороби Лайма (кліщового бореліозу). Борелія відноситься до спірохет, а активними її носіями є широко поширені іксодові кліщі.
Зараження відбувається при укусі кліща, в організмі якого присутня бактерія. Для зараження необхідно, щоб кліщ залишався на тілі близько 24-72 годин, тому своєчасне і акуратне видалення кліща може запобігти інфікуванню. Проте, хвороба зустрічається часто, тому що носіями інфекції є приблизно третина кліщів, які активні в весняно-літній період.
Інкубаційний період хвороби Лайма, що триває протягом декількох тижнів, змінюється симптомами гострого бореліозу: ознобом, швидкою стомлюваністю і головними болями. На шкірі з'являється характерна ознака хвороби - кільцеподібне почервоніння, що поступово розширюється (мігруюча еритема). Якщо хворобу не діагностувати вчасно і не почати лікування, уражаються суглоби, нервова система, серце і очі. Можлива поява розладів пам'яті та менінгіту.
Хвороба піддається лікуванню тільки за умови швидкої постановки діагнозу і своєчасного початку антибактеріальної терапії. Запущену інфекцію, виявлену на пізніх стадіях вилікувати складно, вона може привести до інвалідності або навіть летального результату.
Відповіддю організму на проникнення бактерії і її розмноження є вироблення антитіл, які покликані нейтралізувати збудника захворювання. Імуноглобуліни IgМ виробляються в першу чергу, вже через кілька днів після потрапляння бактерії в організм. Через 2-3 тижні після інфікування IgМ вже впевнено визначаються лабораторними тестами, а протягом півтора місяців їх концентрація досягає максимуму.
Після цього концентрація антитіл IgМ поступово спадає, їм на зміну приходять антитіла IgG, які відповідають за довготривалий імунітет. Тому аналіз на імуноглобуліни IgМ використовується для виявлення кліщового бореліозу на стадії гострої інфекції.
Покази до призначення аналізу на антитіла IgМ до Borrelia burgdorferi
Обстеження може бути призначено інфекціоністом, неврологом, ревматологом або терапевтом. Показом може бути:
- симптоми кліщового бореліозу (перш за все, після відвідування лісопаркових зон, а також в разі виявлених укусів кліщів);
- контроль ефективності антибактеріальної терапії хвороби Лайма.
Значення результатів
Отримані результати відображаються у вигляді одиниць.
0-0,5 одиниць - негативний аналіз, у пацієнта немає антитіл IgМ до збудника хвороби Лайма. Таке можливе в трьох випадках: зараження відбулося менше 2 тижнів тому (синтез антитіл ще не почався), зараження відбулося більше кількох місяців назад (антитіла IgМ вже не виробляються організмом), або ж пацієнт здоровий.
0,71-3,0 одиниць - в зразку присутні антитіла IgМ до Borrelia burgdorferi, а у пацієнта хвороба Лайма в гострій стадії. Значення між 0,5 і 0,71 одиниць є сумнівними і вимагають повторного обстеження.
Підготовка до обстеження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).
Термін проведення: 3 робочих дні.