Ентеровірус (Enterovirus), кал, зішкріб з анусу, методом ПЛР Real-Time, якісне визначення
Опис аналізу:
Ентеровірус (методом ПЛР) - дослідження, що застосовується для виявлення в зразку, взятому з організму пацієнта, представників групи ентеровірусів. Ентеровіруси поширені повсюдно, вони стійкі до впливу етилового спирту і миючих засобів, при кімнатній температурі зберігають життєздатність протягом декількох днів.
У рід ентеровірусів входить кілька десятків споріднених видів, що викликають у людини різні захворювання: поліомієліт, міокардит, перикардит, герпетичну ангіну, асептичний менінгіт і енцефаліт. Назву вірусам дано через те, що всі вони після потрапляння в організм, розмножуються в шлунково-кишковому тракті.
Всі ентеровіруси передаються фекально-оральним шляхом, проникнення відбувається через травну систему, де відбувається розмноження вірусу. Надалі він розноситься з плином крові, вражаючи різні органи і тканини. Гостра ентеровірусна інфекція протікає в доброякісній формі (підвищення температури, запалення верхніх дихальних шляхів) або взагалі без проявів, симптоми ураження будь-якого з органів виникають лише з часом.
Лабораторний аналіз методом ПЛР полягає у виявленні генетичного матеріалу (РНК) ентеровірусу, яке можливо навіть на ранніх етапах захворювання. Це робить ПЛР-дослідження оптимальним методом лабораторної діагностики, так як серологічні дослідження, що виявляють антитіла, на ранніх термінах не інформативні.
В рамках дослідження йде пошук одного фрагмента РНК, загального для всіх представників роду ентеровірусів, а тому аналіз дозволяє виявити будь-якого з них, включаючи 3 типи вірусу поліомієліту, 23 типи вірусу Коксакі А, 6 типів вірусу Коксакі В, 31 тип еховірусів і 4 - ентеровірусів.
Покази до призначення
Аналіз може призначатися інфекціоністом, неврологом, педіатром, терапевтом і стоматологом в разі:
- симптомів менінгіту (головного болю, ригідності потиличних м'язів, дратівливості, нудоти і лихоманки);
- проявів герпетичної ангіни (везикульозних (у вигляді бульбашок) висипань на мигдалинах і піднебінні, підвищення температури до 39-40 С, головного болю, нудоти, блювоти, болісного збільшення шийних лімфовузлів);
- ознак вірусної пухирчатки порожнини рота і кінцівок у дітей (везикульозних висипань на слизовій порожнини рота, шкірі кистей і стоп, лихоманки, кашлю);
- симптомів міоперикардиту (порушень ритму серця, загрудинного болю (посилюється на вдиху і слабшає при нахилі вперед), задишки, лихоманки, головного болю, периферичних набряків);
- проявів поліомієліту (парезу або паралічу м'язів, порушень ковтання, головного болю, нудоти, болю в животі та ін.).
Значення результатів
Якщо РНК ентеровірусів виявлено, значить, тест позитивний - у пацієнта ентеровірусна інфекція, або ж він є безсимптомним носієм. Якщо генетичного матеріалу вірусів не виявлено, значить, аналіз негативний, а пацієнт здоровий.
Помилково негативний результат можливий при прийомі плеконарілу, рибавірину, а також в разі присутності в зразку гемоглобіну.
Підготовка до обстеження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: зішкріб з ануса, кал.
Метод дослідження: полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).
Термін проведення: 4 робочих дні.