Еозинофільний катіонний білок (ЕКБ)
Опис аналізу:
Еозинофільний катіонний білок (ЕКБ, ECP) – лабораторний тест, який використовується у діагностиці та оцінці тяжкості захворювань, спричинених алергією. Еозинофіли є різновидом лейкоцитів, в організмі здорової людини досить нечисельною – близько 2% від загальної кількості білих кров'яних тілець.
Еозинофільні лейкоцити сконцентровані на захисті організму від гельмінтів, мають противірусний і протизапальний ефект. Крім характерного для лейкоцитів функціоналу з захисту організму від патогенів, еозинофіли мають здатність до поглинання і виділення гістаміну – медіатора алергічних реакцій. Таким чином, еозинофіли, залежно від їхньої активності, здатні як пригнічувати, так і стимулювати алергічні реакції та запальні процеси.
Збільшення кількості еозинофілів вказує, як правило, на інфікування глистами або алергічне захворювання. Аналіз на еозинофільний катіонний білок, одну з тих активних речовин, що виділяються еозинофілами, допомагає уточнити потенційну патологію. За ступенем його наростання можна точніше передбачити захворювання пацієнта.
Так, за бронхіальної астми та інших хвороб алергічної природи ЕКБ наростає не так виражено, як за зараженням глистами чи атопічного дерматиту у гострій фазі. Ще сильніше, в десятки разів вище за норму, рівень білку наростає за гіпереозинофільного синдрому.
Концентрація еозинофільного катіонного білку корелює з інтенсивністю алергічної реакції, поступово спадаючи за її ослаблення. Це дозволяє оцінювати ефективність лікування і точно підбирати дозу ліків.
Аналіз на ЕКБ не дозволяє встановити алерген, що провокує реакцію, тому результати тесту радять уточнювати за допомогою інших лабораторних досліджень, наприклад, алергопроб.
Покази до призначення
Аналіз може бути призначений алергологом, дерматологом або пульмонологом за підозри на:
- атопічну бронхіальну астму;
- алергічний риніт (характерна сезонність загострень);
- алергію на харчові продукти;
- атопічний дерматит.
Значення результатів
Концентрація еозинофільного катіонного білку вимірюється в нанограмах на мілілітр (нг/мл, ng/ml). Показники вважаються нормальними, якщо концентрація ЕКБ становить 0,2 – 24,0 нг/мл. Значення нижчі за норму цінності для діагностики не несуть, а підвищені рівні ECP можуть бути ознакою алергічних захворювань.
Крім алергії, високі концентрації еозинофільного катіонного білку можливі за зараження гельмінтами (наприклад, аскаридами), ГРВІ, розвитку поліпів у гайморових пазухах, гіпереозинофільного синдрому та синдрому Чанга – Стросс.
Підготовка до обстеження
Аналіз здається натще. Важливо повідомити лікаря, якщо ви приймаєте парацетамол, НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати: аспірин, ібупрофен, німесулід та ін.), антибактеріальні препарати тетрациклінового ряду та пеніциліни – вони підвищують рівень ECP.
Матеріал для дослідження: кров із вени.
Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний (ІХЛА).
Термін проведення: 3 робочі дні.