Феритин

Код: 3507

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

240,00 грн

Опис аналізу:

Феритин - білкове з'єднання, в якому залізо відкладається в якості резерву для організму.

Більша частина заліза, яке присутнє в людському організмі (близько 70%), входить до складу гемоглобіну і бере участь в живленні киснем його органів і тканин. Невелика його кількість знаходиться у зв'язаному з білком трансферином вигляді, який переносить залізо від кишечника (де воно всмоктується) до печінки, селезінки або кісткового мозку (де воно зберігається і включається до складу білків і деяких ферментів).

Залишок заліза зберігається організмом про запас в складі двох білків: феритину і гемосидерину, зосереджених в печінці і, в меншій кількості, в м'язах, кістковому мозку і селезінці. У крові також присутній незначна кількість феритину, проте, його досить, для лабораторного визначення і використання в якості маркера рівня заліза в організмі.

Якщо організм відчуває нестачу заліза, починається його вивільнення з резерву, а тому дефіцит мікроелемента не проявляється симптомами. Однак, кількість феритину в зразках крові падає, тому аналіз використовується в якості ранньої ознаки нестачі заліза.

Покази до призначення аналізу

Дослідження призначається широким колом фахівців: терапевтом, гематологом, гастроентерологом, ревматологом, хірургом, ендокринологом, онкологом або нефрологом.

Покази до призначення в гастроентерології:

 • гемохроматоз;
 • ураження печінки (в тому числі, при алкоголізмі).

Показом в гематології може бути:

 • залізодефіцитна анемія;
 • гемолітична анемія.

Показом до призначення в онкології може бути:

 • злоякісне ураження кісткового мозку;
 • пухлини молочних залоз;
 • хвороба Ходжкіна.

Терапевт може призначити аналіз при інфекціях верхніх дихальних шляхів, ендокринолог - при гіпертиреозі, а ревматолог при аутоімуних захворюваннях.

Норма феритину в крові

Кількість феритину в крові вимірюється нанограммах на мілілітр. Нормальною концентрацією для чоловіків є 29-397 нг/мл, а для жінок - 6-159 нг/мл.

Причина зростання або зниження концентрації феритину

Зниження рівня феритину в крові можливе при нестачі заліза, в тому числі і у вагітних жінок під час третього триместру вагітності.

Підвищуватися його рівень може при гемохроматозі, хворобах печінки, гемолітичних анеміях, онкологічних ураженнях і гіпертиреозі. Спровокувати його зростання може голодування, прийом алкоголю, препаратів заліза, естрогенів або комбінованих оральних контрацептивів. Підвищення концентрації феритину спостерігається при фізичних навантаженнях, а також у людей старшого віку.

Підготовка до дослідження

Для отримання достовірного результату потрібно виконати кілька простих умов:

 • здавати аналіз натщесерце;
 • не курити за півгодини до забору крові;
 • уникати стресу перед обстеженням;
 • не напружуватися фізично.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІХЛА (імунохемілюмінесцентний аналіз).

Терміни проведення: 1 робочий день.