Фолієва кислота

Код: 3508

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

280,00 грн

Опис аналізу:

Фолієва кислота (вітамін В9) - хімічна сполука, без якої неможливий синтез ДНК і деяких амінокислот. Вона потрапляє в організм з їжею, а її надлишок виводиться з сечею, тому клінічне значення має, в першу чергу, її брак в організмі.

Найбільша кількість фолієвої кислоти міститься в бобових, зелені, м'ясі та грибах. Незначна її кількість виробляється організмом самостійно - до цього здатна мікрофлора кишечника. Крім того, в нирках і печінці є резерви фолацину, здатні покривати тимчасовий дефіцит вітаміну В9.

Основна роль фолієвої кислоти - участь в синтезі ДНК, який в разі її нестачі починає сповільнюватися; також утворюються аномальні менш життєздатні ДНК. Від нестачі фолієвої кислоти страждають найбільш часто оновлювані клітини - клітини крові (розвивається анемія) і шкіри (повільніше загоюються рани). Також погіршується робота шлунково-кишкового тракту, підвищується ризик розвитку серцево-судинних і онкологічних захворювань.

 Величезну роль фолієва кислота грає на ранніх термінах вагітності, коли в процесі інтенсивного поділу клітин плоду закладається основа майбутніх тканин, органів і систем.

Покази до призначення дослідження

Аналіз може бути призначений гематологом, гастроентерологом, гінекологом, неврологом, терапевтом або іншими фахівцями.

Показом для гематолога може виступати:

  • підозра на мегалобластичну анемію;
  • необхідність диференціальної діагностики анемій.

Приводом для призначення гастроентерологом можуть бути:

  • езофагіт;
  • ентерит;
  • глосит;
  • атрофічний гастрит;
  • синдром мальабсорбціі.

Гінеколог призначає дослідження при плануванні вагітності, щоб уникнути можливих вад розвитку.

Норма фолієвої кислоти в крові

Вимірюється кількість вітаміну В9 в нанограммах на мілілітр (нг/мл) і нормою є від 3 до 17 нг/мл.

Причини нестачі фолієвої кислоти

Підвищення рівня фолієвої кислоти в організмі не має клінічного значення, так як її надлишок просто виводиться з сечею.

А ось недолік веде до всіх перерахованих вище захворювань, та може бути спровокований відсутністю вітаміну в їжі або проблемами з його всмоктуванням. Особливо висока потреба організму в фолієвій кислоті у вагітних або годуючих жінок, пацієнтів на гемодіалізі або з онкологічними захворюваннями.

Підготовка до дослідження

Найважливіше перед дослідженням - виключити, за погодженням з лікарем, прийом препаратів, що містять фолієву кислоту. Також бажано не їсти за кілька годин до забору крові, уникати фізичної активності і стресів, не курити. Інших заходів підготовки не потрібно.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: імунохемілюіменесцентний аналіз (ІХЛА).

Терміни проведення дослідження: 1 робочий день.