Фолікулостимулюючий гормон (FSH)

Код: 3711

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

200,00 грн

Опис аналізу:

Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ, FSH) - гормон, що виробляється гіпофізом і впливає на роботу статевої системи. У жіночому організмі ФСГ сприяє дозріванню фолікулів яєчників і стимулює вироблення естрогену. У чоловічому організмі ФСГ сприяє зростанню рівня тестостерону, розвитку сім'яних канальців і дозріванню сперми.

Виділення фолікулостимулюючого гормону відбувається імпульсами, приблизно кожні 1-4 години і залежить від рівня статевих гормонів. Якщо концентрація статевих гормонів низька - стимулюється вироблення ФСГ, якщо ж висока - синтез фолікулостимулюючого гормону пригнічується. Синтез ФСГ також пригнічується спеціальним білком - інгибіном В, який виробляють клітини яєчників (у жінок) і клітини Сертолі (у чоловіків).

Рівень фолікулостимулюючого гормону збільшений з народження, але потім різко знижується: у хлопчиків приблизно у віці півроку, а у дівчаток - одного-двох років. Повторне його зростання спостерігається вже напередодні періоду статевого дозрівання, внаслідок чого зростає концентрація статевих гормонів.

Надалі ФСГ грає важливу роль в контролі менструального циклу - перша його фаза, фолікулінова, протікає під впливом фолікулостимулюючого гормону, що сприяє збільшенню фолікула і виробленню естрадіолу. Різке зростання рівня ФСГ і лютеїнізуючого гормону викликає овуляцію, після чого ФСГ стимулює вироблення прогестерону. Зростаючий рівень прогестерону і естрадіолу, в свою чергу, пригнічують синтез ФСГ гіпофізом.

Коли з віком функція яєчників згасає і настає менопауза, концентрація ФСГ, як і лютеїнізуючого гормону підвищується. Рівень фолікулостимулюючого гормону в організмі здорового чоловіка, на відміну від жіночого, залишається стабільно низьким.

Покази до призначення

Аналіз зазвичай призначається репродуктологом, урологом-андрологом, гінекологом або ендокринологом, можливе призначення педіатром. Основними показами є:

  • діагностика безпліддя;
  • визначення фази менструального циклу;
  • пошук причин патологій сперматогенезу;
  • діагностика раннього статевого дозрівання або ж його затримки;
  • контроль ефективності гормональної терапії;
  • підозра на патології гіпофіза.

Значення результатів аналізу на ФСГ

Концентрація фолікулостимулюючого гормону в жіночому організмі залежить від фази менструального циклу. Нормою під час фолікулинової фази є 3-14,4 мМО/мл (mIU/ml), при овуляції - 5,8-21 мМО/мл, під час лютеїнової фази - 1,2-9 мМО/мл. Якщо у жінки настала менопауза, рівень ФСГ зростає до 21,7-153 мМО/мл.

Для чоловіків референсними значеннями (відповідними нормі) є показники в межах 0,7-11,1 мМО/мл.

Перевищення фолікулостимулюючим гормоном меж норми можливе при настанні менопаузи,  за первинної недостатності яєчників, гіпогонадизму, ендометріозу, пухлин гіпофіза і передчасного статевому дозріванні. Зростання концентрації ФСГ можливе при алкоголізмі.

Нестача фолікулостимулюючого гормону імовірна при синдромі Каллмана, недостатній функції гіпофіза, синдромі Шихана, гіперпролактинемії, синдромі полікістозних яєчників, гемохроматозі, голодуванні.

Підготовка до обстеження

Забір крові у жінок, при відсутності інших вказівок лікаря, здійснюється на 6-7-й день місячного циклу. За 2 доби до цього, за погодженням з лікарем, припиняється прийом гормонів, за добу - виключаються фізичні або психологічні навантаження. За 3 години до здачі крові не можна також їсти і курити.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІХЛ.

Термін проведення: 1 день.