Формолова проба

Опис аналізу:

Формолова проба (реакція желатинізації) - біохімічний тест зразка крові, що полягає в додаванні в сироватку крові формаліну нейтральної реакції. Якщо зразок в термін від двох годин до двох діб перетворюється в гель (відбувається желатинізація), значить проба позитивна.

Від терміну появи желатинізації залежить, буде проба слабо або різко позитивною. Якщо перетворення в гель відбулося протягом двох годин - проба різко позитивна, якщо протягом доби - позитивна, а якщо протягом двох діб - формолова проба слабо позитивна. У зразках крові, взятих у здорових людей, желатинізації не спостерігається - формолова проба негативна.

Формолова проба вказує на порушення балансу протеїнів крові - підвищення концентрації гамма-глобулінів і фібриногенів з одночасним зниженням рівня альбумінів.

Покази до призначення

Результат формолової проби має важливе діагностичне значення для ревматологів, також може застосовуватися в практиці гематологів, інфекціоністів, кардіологів і фтизіатрів.

У ревматології формолова проба може бути корисна при діагностиці ревматизму і ревматоїдного поліартриту (для уточнення ступеня активності). У гематології - при діагностиці лейкозу і мієломної хвороби. Інфекціоністу проба може допомогти в діагностиці ряду інфекцій і паразитарних інвазій (наприклад, лейшманіозу).

Фтизіатрам формолова проба вказує на важкі форми туберкульозу, а кардіологам може бути корисна в диференціальній діагностиці ендокардиту (визначається, викликаний ендокардит бактеріальними або ревматичними причинами).

Значення результатів

Нормою формолової проби є негативний результат, а позитивні реакції можливі при:

  • ревматичному поліартриті в стадії загострення та інших ревматичних захворюваннях;
  • септичному (бактеріальному) ендокардиті;
  • множинній мієломі;
  • лейкозах;
  • важких формах туберкульозу;
  • інфекційних захворюваннях;
  • лейшманіозі.

Підготовка до обстеження: забір крові повинен проводитися строго натщесерце.

Матеріал для дослідження: зразок венозної крові.

Метод дослідження: біохімічний.

Терміни проведення дослідження: 2 робочих дні.

 

Записатися на аналізи