Фруктозамін (глікозильований альбумін)

Код: 3804

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

240,00 грн

Опис аналізу:

Фруктозамін (глікозильований альбумін) - хімічна сполука, результат гликозилювання - з'єднання білків крові з глюкозою. За допомогою зміни рівня фруктозаміну можливо відстежити приблизний рівень цукру в крові протягом останніх двох-трьох тижнів.

Якщо концентрація глюкози в крові підвищена, вона починає зв'язуватися з білками крові, утворюючи фруктозамін. Чим вище рівень глюкози - тим більше утворюється фруктозаміну. Останній є стійким з'єднанням, що руйнується тільки з руйнуванням самого білка. Життєвий цикл білків крові триває близько двох-трьох тижнів, а значить рівень фруктозаміну показує, чи не була підвищена концентрація цукру в крові протягом цього часу.

Рівень фруктозаміну успішно використовується в лабораторній діагностиці вже більше 30 років, а до початку 2000-х років навіть були доступні тестові набори для вимірювання рівня фруктозаміну в домашніх умовах.

Поряд з аналізом на глікозильований гемоглобін (HbA1c), тест на фруктозамін є одним з основних методів вимірювання рівня глюкози для пацієнтів з цукровим діабетом. Аналізу на HbA1c дозволяє відстежувати рівень глюкози за більш тривалий термін (близько двох-трьох місяців) завдяки тому, що життєвий цикл еритроцитів (в яких і знаходиться глікозильований гемоглобін) становить близько 120 днів.

Однак аналіз на фруктозамін в ряді випадків ефективніше, наприклад при підборі дози інсуліну для вагітних з цукровим діабетом. Тест на фруктозамін раніше реагує на різку корекцію лікування - 2-3 тижні, замість 2-3 місяців в разі гликозильованого гемоглобіну. Тест на фруктозамін є єдиним точним методом визначення глюкози в крові при крововтраті або гемолітичній анемії у пацієнта.

Покази до призначення

Аналіз на фруктозамін призначається ендокринологом, можливе призначення терапевтом, а показами виступають:

  • необхідність моніторингу рівня цукру в крові за дво-тритижневий період;
  • вагітність у пацієнтки з цукровим діабетом;
  • корекція лікування і дієти при цукровому діабеті.

Інтерпретація результатів

Референтні значення тесту, що означають норму для більшості здорових людей, знаходяться в межах 205-285 мкмоль/л (мікромоль на літр). Якщо результати аналізу на фруктозамін в цих межах - у пацієнта немає цукрового діабету. Якщо показники вище норми - значить в крові пацієнта надлишок глюкози і брак інсуліну - це ознаки цукрового діабету. Також перевищення норми можливе при гіпертиреозі, гемолізі, ліпемії і високому рівні вітаміну С.

Однак важливі не стільки абсолютні значення даного тесту, скільки їх тенденція до збільшення або зменшення. Якщо рівень фруктозаміну зростає - терапія неефективна, якщо стабільний або падає - лікування і дієта допомагають пацієнту.

Якщо рівень фруктозаміну нижче норми - у пацієнта відбувається недостатнє вироблення або сильна втрата білків крові внаслідок не діагностованих захворювань.

Підготовка до дослідження: не їсти за 8 годин до взяття крові, за 30 хвилин - виключити куріння, фізичні навантаження й емоційне напруження.

Метод дослідження: ІХЛА (імунохемілюмінесцентний аналіз).

Термін проведення дослідження: 2 робочих дні.