Антитіла по системі АВ0 (гемолізини)

Код: 2004

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

400,00 грн

Опис аналізу:

Антитіла до еритроцитів по системі AB0 (гемолізини) - лабораторне дослідження, що дозволяє визначити надходження в кровотік людини групи крові, несумісної для нього по системі AB0.

Еритроцити, червоні кров'яні тільця, несуть на своїй поверхні особливі білки аглютиногени - А і В. Також в крові присутні аглютиніни α і β - специфічні антитіла, які атакують чужі еритроцити з невідповідними аглютиногенами. β-аглютинін атакує еритроцити з аглютиногеном В, а α-аглютинін - з аглютиногеном А. Антитіла склеюються з чужорідними еритроцитами і випадають в осад - відбувається реакція аглютинації.

В рамках системи AB0 ​​можливі чотири групи крові:

  • I (0) - на поверхні еритроцитів немає аглютиногенів, а в крові присутні α- і β-аглютиніни;
  • II (A) - на поверхні еритроцитів присутній аглютиноген А, а в крові - β-аглютинін;
  • III (B) - на поверхні еритроцитів присутній аглютиноген В, а в крові - α-агглютинін;
  • IV (AB) - на поверхні еритроцитів присутні обидва аглютиногени, аглютиніни в крові відсутні.

При переливанні несумісної групи крові починається реакція аглютинації, а у пацієнта наступають важкі ускладнення.

У тих випадках, якщо у вагітної жінки і виношуваного нею плоду несумісні групи крові, а плацента не в повній мірі ізолює їх кровоносні системи (через відшарування або ураження її судин), аглютиніни крові матері починають атакувати еритроцити крові дитини, провокуючи кисневе голодування плоду. 

Вище всього ризик групового конфлікту у матері з I групою крові, якщо у батька дитини II, III або IV група крові. Також можливий конфлікт: у жінки з кров'ю II групи, а батька дитини - III або IV; у жінки з кров'ю III групи, а батька дитини - II або IV. Максимальної вираженості груповий конфлікт досягає, якщо у матері I група крові, а у виношуваної нею дитини - II. Частота і вираженість проявів групового конфлікту нижчі в порівнянні з резус-конфліктом.

Покази до призначення

Дослідження може бути призначене акушер-гінекологом, терапевтом або гематологом. Найчастіше аналіз призначається вагітним або плануючим вагітність жінкам, за наявності таких показів:

  • самовільне переривання вагітності;
  • ознаки гемолітичної хвороби у плода;
  • гемолітична хвороба новонароджених;
  • вагітна належить до групи ризику.

Якщо вагітна належить до групи ризику - аналіз крові на антитіла до еритроцитів по системі AB0 здається щомісяця.

Крім того, аналіз призначається:

  • пацієнтам, які готуються до переливання крові (гемотрансфузії);
  • пацієнтам, що страждають від гемотрансфузійних ускладнень.

Значення результатів

Референсних діапазонів для даного тесту немає - його значення інтерпретується лікарем, що враховує, крім лабораторних даних, стан пацієнта і його анамнез. За помилкової інфузії крові несумісної групи, наростання титру антитіл реєструється з 5-7-го дня після переливання. Максимуму досягає на 15-25-й день, після чого поступово йде на спад. Груповий конфлікт між вагітної і дитиною може розвинутися не раніше 8-20 тижнів виношування.

Підготовка до обстеження: за добу до забору крові з раціону виключається жирна їжа, за півгодини до аналізу потрібно утриматися від куріння.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод проведення дослідження: аглютинації.

Термін проведення: 1 робочий день.