Герпес вірус 6 тип (HHV 6), зішкріб, сеча, біоптат, методом ПЛР Real-Time, якісне визначення
Опис аналізу:
Герпес 6 типу (урогенітальний мазок, сеча, біоптат методом ПЛР) - аналіз, застосовуваний для перевірки наявності в організмі генетичного матеріалу двох видів близькоспоріднених вірусів, що відносяться до герпесу 6-го типу (ВГЛ-6). Вірус типу В зустрічається частіше, а вірус типу А виявляється переважно у пацієнтів з імунодефіцитами; в цілому 6-ий тип герпесу широко поширений у всіх людських популяціях.
Основний шлях передачі вірусу - повітряно-крапельний, але можливе зараження через трансплантовані органи, перелиту кров або нестерильні медичні інструменти, відзначаються випадки передачі вірусу від матері до дитини під час виношування.
Вірус герпесу людини в латентній формі поширений повсюдно, тому перше зараження зазвичай відбувається у віці до двох років, причому інфекція може пройти непоміченою. У разі появи симптомів, розвивається раптова екзантема (дитяча розеола), що виявляється підвищенням температури до 39-40 градусів, триваючим близько трьох-чотирьох днів. Після нормалізації температури в період від кількох годин до 1 доби з'являється висип, який схожа з висипаннями при кору або краснусі, через що дітям часто ставиться невірний діагноз. Висип поступово проходить, не залишаючи після себе ніяких слідів.
Первинне інфікування в дорослому віці - рідкісне явище, яке може супроводжуватися симптомами інфекційного мононуклеозу (аналіз на вірус Епштейна-Барр при цьому негативний) або фульмінантного гепатиту.
Вірус герпесу 6-го типу може стати причиною відторгнення трансплантованих органів, становить небезпеку для ВІЛ-інфікованих, розглядається як потенційна причина розсіяного склерозу і синдрому хронічної втоми. Іноді можливий розвиток ускладнень з боку нервової системи у вигляді менінгітів і енцефалітів.
Покази до призначення дослідження
Аналіз може бути призначений педіатром, інфекціоністом, неврологом, гінекологом, хірургом або гематологом. Показом при цьому є:
- диференційна діагностика інфекційних захворювань у дітей, що супроводжуються підвищенням температури і висипом;
- пошук причин інфекційного мононуклеозу (в разі негативного аналізу на вірус Епштейна-Барр);
- підготовка донорів і реципієнтів до пересадки органів;
- контроль ефективності лікування ВГЛ-6;
- діагностика асоційованих вірусних інфекцій у пацієнтів з ВІЛ.
Значення результатів
Дослідження якісне і передбачає два варіанти результату: негативний (при якому ДНК ВГЛ-6 не знайдено) або ж позитивний (пацієнт заражений вірусом герпесу людини 6 типу).
Негативний результат дозволяє припустити, що пацієнт не інфікований герпесом 6-го типу. Але упевнитися в цьому можна, провівши ПЛР-дослідження плазми крові, так як клітини крові (лімфоцити і моноцити) є місцем проживання і розмноження вірусу.
Підготовка до обстеження
Перед взяттям урогенітального мазка чоловікам бажано півтори-дві години утриматися від сечовипускання. Жінки мазок здають до настання або після закінчення місячних.
Матеріал для дослідження: урогенітальний мазок, сеча, біоптат.
Метод дослідження: ПЛР.
Терміни проведення: 2 робочих дні.