Глікозильований гемоглобін (HbA1c)

Код: 3801

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

230,00 грн

Опис аналізу:

Глікозильований гемоглобін (HbA1c) - дослідження, що застосовується для виявлення хімічного з'єднання гемоглобіну (що міститься в еритроцитах) з глюкозою. Аналіз використовується для визначення середнього вмісту глюкози в крові протягом останніх 2-3 місяців.

Гемоглобін - це залізовмісний білок, завдяки якому еритроцити здатні переносити кисень від легень до тканин і органів. Гемоглобін А, один з декількох нормальних типів цього білка, становить від 95% до 98% всього гемоглобіну в організмі. Глюкоза, що циркулює в крові, здатна зв'язуватися з гемоглобіном в стійке з'єднання - глікозильований гемоглобін.

Гемоглобін в глікозильованому вигляді є стабільним протягом всього терміну життя еритроцита (близько 120 днів), розпадаючись лише з його руйнуванням. Це з'єднання постійно оновлюється в крові, тому що старі еритроцити гинуть щодня, а молоді проходять процес глікозилювання.

Чим більше в крові циркулює глюкози - тим вищий рівень глікозильованого гемоглобіну (HbA1c). Завдяки тому, що утворене з'єднання існує в крові кілька місяців, можливо визначення не одномоментного рівня цукру (який піддається сильним коливанням під впливом багатьох чинників), а його приблизний рівень протягом останніх двох-трьох місяців.

Покази до призначення

Аналіз призначається ендокринологом, можливе призначення терапевтом, а показами зазвичай є:

  • симптоми цукрового діабету (постійна спрага, швидка стомлюваність, часте рясне сечовипускання, погане загоєння ран, погіршення зору та ін.);
  • комплексна діагностика цукрового діабету (з тестами на рівень глюкози в крові і на толерантність до глюкози);
  • контроль рівня глюкози у пацієнтів з діабетом для мінімізації ускладнень захворювання (ураження серцево-судинної і нервової систем, нирок, діабетична ретинопатія та ін.);
  • оцінка ефективності лікування і його коригування (за необхідності);
  • з метою профілактики діабету та виявлення переддіабетичного стану.

В середньому, пацієнти з цукровим діабетом повинні проходити тест два рази в рік, за несприятливого перебігу хвороби - частіше (до 4 разів на рік).

Інтерпретація результатів

Рівень гліколізильованого гемоглобіну вимірюється у відсотках, а референтними значеннями, характерними для здорової людини, є 3-6%. Перевищення цього показника вказує на наявність цукрового діабету, і чим він вищий, тим імовірніше ризик розвитку ускладнень.

Підвищена концентрація глікозильованого гемоглобіну можлива при дефіциті заліза в організмі і в разі недавнього переливання крові. Знижені показники можливі за серповидноклітинної анемії, гемолізу і сильної крововтрати.

Також важливо враховувати, що тест на HbA1c не виявляє різких перепадів рівня цукру в крові.

Підготовка до обстеження: за 2-3 години до взяття крові не можна їсти, а за півгодини - і піддаватися фізичному і емоційному напруженню.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод дослідження: біохімічний.

Термін проведення аналізу: 1 робочий день.

 

Відео: Вуглеводний обмін та його порушення. Цукровий діабет. "Світ лабораторної медицини"