Глюкозо-толерантний тест (триразове визначення)
Опис аналізу:
Глюкозо-толерантний тест (триразове визначення) - лабораторний тест, який широко використовується в діагностиці цукрового діабету, порушень толерантності до глюкози і глікемії натщесерце.
Дослідження проводиться в кілька етапів: спершу береться аналіз крові натще. Після цього пацієнт випиває розчин глюкози у воді - проводиться, так зване, вуглеводне навантаження на організм. Наступний зразок крові відбирається через годину після навантаження, а ще через годину - набирають останній зразок крові.
За цими трьома контрольними точками (натщесерце, одна година з моменту вуглеводного навантаження і, відповідно, 2 години) можна зрозуміти, як організм людини переробляє глюкозу, і чи є порушення вуглеводного метаболізму чи ні. Існує спрощена версія тесту, в якій береться не три, а тільки два зразки крові.
Глюкозо-толерантний тест - це всього лише перший етап діагностики порушень метаболізму вуглеводів в організмі. Адже, дозволяючи фіксувати порушення толерантності до глюкози, глыкемию натщесерце або цукровий діабет, він не дає можливості встановити причини появи хвороби або тип діабету.
Покази до призначення
Як правило, тест призначається ендокринологом, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні обмінних порушень, в тому числі і цукрового діабету. На практиці аналіз призначається широким колом фахівців (сімейні лікарі, нефрологи, кардіологи), які можуть припустити у пацієнта появу діабету.
Основними факторами ризику розвитку цукрового діабету є:
- вік (особливо, пацієнти старше 45 років);
- вага (індекс маси тіла більше 25);
- цукровий діабет у найближчих кровних родичів;
- артеріальна гіпертензія і будь-які інші серцево-судинні захворювання;
- малорухливий спосіб життя та ін.
- глюкоза натще - 4,1-6,05 ммоль/л;
- через одну годину після вуглеводного навантаження - 4,1-7,8 ммоль/л;
- через дві години - 4,1-7,0 ммоль/л.
Для пацієнтів з надмірною вагою (ІМТ> 25) і одним з перерахованих факторів ризику, а також для людей старше 45 років, глюкозо-толерантний тест є скринінговим обстеженням - його потрібно виконувати кожні три роки.
Значення результатів
У більшості людей без цукрового діабету та інших порушень обміну вуглеводів результати аналізу укладаються в такі значення:
Перевищення зазначених показників є проявом одного з порушень обміну вуглеводів: глікемії натщесерце, цукрового діабету або порушення толерантності до глюкози. Пацієнтам з такими результатами рекомендовані подальші обстеження і спостереження під контролем ендокринолога.
У деяких випадках тест може видавати хибнопозитивні результати: за гострих захворювань, в післяопераційному періоді, під впливом сильного стресу або внаслідок прийому різних медикаментів. Занадто низький рівень глюкози в крові вказує на те, що напередодні тесту пацієнт занадто довго утримувався від їжі або ж інтенсивно займався фізичною активністю.
Підготовка до обстеження
Не пізніше ніж за 8 годин до початку тесту потрібно припинити прийом їжі, але можна пити чисту воду. Від нікотину і алкоголю потрібно відмовитися за 10-15 годин до взяття першого зразка крові.
Після відбору першого зразка пацієнт відразу випиває розчин глюкози і наступні дві години проводить без фізичних навантажень, їжі і нікотину. Після відбору другого і третього зразків крові пацієнт може повернутися до повсякденного життя.
Матеріал для дослідження: кров з вени.
Метод дослідження: ферментативний УФ метод (гексокіназну).
Термін проведення: 1 робочий день.