Хелікобактер (Helicobacter pylori), сумарні антитіла
Опис аналізу:
Хелікобактер (Helicobacter pylori), сумарні антитіла (IgA+IgM+IgG) – це аналіз крові, який можуть проводити в процесі пошуку причин гастриту, дуоденіту, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки. Також його призначають, щоб визначити стадію вже діагностованого захворювання та ефективність проведеного лікування.
Інфекція H. Pylori є однією з найпоширеніших у світі. У середньому, нею заражені 6 осіб із 10 – найчастіше інфікування відбувається ще у ранньому віці. Однак у більшості людей бактерія не викликає розвитку ніяких симптомів.
Імовірність захворювання залежить від стану імунітету та вірулентності штаму бактерії - чим вона вища, тим більший ризик ураження ШКТ. Штами з максимальною біохімічною агресивністю можуть викликати розвиток виразки, із середньою – гастриту або дуоденіту, а з мінімальною – безсимптомне носійство.
Імунна система людини реагує на розвиток інфекції виробленням антитіл класів A (IgA), М (IgM) та G (IgG). Рівень IgA може підвищитись через 2-3 тижні після зараження, утримуючись протягом декількох років, якщо активність бактерій не зменшується. IgM визначаються в крові вже через кілька днів після початку захворювання та досягають максимального рівня протягом 1-4 тижнів. Після цього відбувається значне підвищення IgG, що в різних випадках може говорити про наявність як гострої або хронічної інфекції, так і вже переможеної. Тому для точної діагностики призначають аналіз антитіла трьох класів.
Покази до призначення
Аналіз може призначити сімейний лікар, гастроентеролог або педіатр, якщо пацієнт звертається зі скаргами на:
- біль у животі;
- тяжкість у шлунку після їди;
- нудоту;
- часту відрижку, печію;
- кислий присмак у роті;
- неприємний запах з рота.
Перелічені симптоми можуть з'являтися за запалення слизової оболонки шлунку (гастрит) або дванадцятипалої кишки (дуоденіт), виразкових процесах у гастродуоденальній зоні. Лабораторний тест дозволяє діагностувати гостру та хронічну стадію хвороби, а також оцінити наскільки ефективне лікування.
Значення результатів
Результати аналізів відображаються у вигляді числового індексу. Інтерпретуються вони так:
- 0,9 або менше – результат негативний (антитіл IgA, М або G до Helicobacter pylori не виявлено);
- від 0,9 до 1,1 – сумнівний результат (потрібна додаткова діагностика);
- більше 1,1 – результат позитивний (у крові виявлено антитіла IgA, М або G до хелікобактерної інфекції).
Вимірювання сумарних антитіл до хелікобактеру передбачає оцінку відразу 3 показників. Їхні значення можуть відрізнятися між собою залежно від стадії захворювання. Наприклад, підвищений рівень IgA може говорити про наявність інфекції в організмі, IgМ – про розвиток гострої стадії захворювання, а IgG – про гостру, хронічну стадію або раніше перенесену інфекцію. Негативний результат за всіма показниками, найімовірніше, означає, що пацієнт не інфікований.
Інтерпретувати результати аналізів має лікар. Підвищений рівень антитіл не дозволяє визначити, від якого захворювання страждає пацієнт і підібрати необхідну терапію. Також варто враховувати, що на ранній стадії хвороби або за ослабленого імунітету результат може бути хибно негативним.
Підготовка до обстеження: не потребує спеціальної підготовки.
Матеріал на дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: ІХЛА (імунохемілюмінесцентний аналіз).
Термін проведення: 2 робочі дні.