Антитіла IgE до алергенів кішки (епітелій)
Опис аналізу:
Антитіла IgE до алергенів кішки (епітелій) – лабораторний аналіз, за допомогою якого перевіряють, чи є у людини алергія на кішок. За симптомів алергії у людини, кішка стає одним із перших «підозрюваних», адже це найпоширеніша домашня тварина, поряд із собакою. Перший контакт та сенсибілізація проходять, як правило, у ранньому віці.
Прийнято вважати, що реакцію гіперчутливості провокує контакт із шерстю тварини, насправді алергік реагує на виділення тварини, які збираються на її шкірі (епідермісі). Секрет сальних залоз, слина (кішка вилизує себе) і лупа, осідаючи на шкірі та шерстинках, здатні викликати алергію. Цим пояснюється той факт, що алергічна реакція можлива, як за контакту з довгошерстими породами кішок, так і з короткошерстими або взагалі голими (без шерсті).
Алергени кішки поширюються по будинку з шерстю, що випадає. Вони здатні спровокувати реакцію за їх вдихання, попадання на шкіру або слизову оболонку очей. Симптоми алергії розвиваються за короткий термін – від кількох хвилин до кількох годин із моменту контакту.
У разі контакту з кішкою в організмі алергіка розвивається реакція гіперчутливості, під час якої виробляється характерний клас антитіл – IgE, основний маркер алергії. Антитіла IgE, які виробляються до кожного конкретного алергену, можна відрізнити у лабораторних умовах одне від одного. Таким чином, виявляючи IgE до алергенів кішки, можна визначати алергію на цих тварин.
Таке дослідження є безпечним для пацієнта, адже не вимагає контакту з алергеном – досить просто здати зразок венозної крові.
Покази до призначення
Аналіз призначається алергологом, терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. Підставою для дослідження можуть бути симптоми алергії, спровоковані контактом з кішками:
- сльозотеча, почервоніння, свербіж чи печіння очей;
- нежить, чхання, утруднене носове дихання;
- кашель, відчуття першіння у горлі;
- задишка, хрипи у бронхах;
- кропив'янка (сліди на шкірі, схожі на опік кропивою);
- висипання або свербіж шкіри;
- набряки (найчастіше в області обличчя).
Значення результатів
За кількістю антитіл можна припустити, наскільки сильно вираженою буде алергія у пацієнта: що більше антитіл – то гострішою буде реакція. Важливо враховувати лише те, що низький рівень антитіл не завжди означає, що алергії немає - можливо людина тривалий час не контактувала з кішками і концентрація IgE в крові поступово зменшилася.
За рівня антитіл від 0 до 0,35 МО/мл (IU/ml) можна припустити, що пацієнт не має алергії на кішок. Дуже низькі (0,36-0,5 МО/мл) та низькі (0,51-1 МО/мл) концентрації IgE можуть викликати симптоми алергії, але ймовірність цього невелика. За середнього рівня антитіл (1,1-5 МО/мл) прояви алергії відчувають усі пацієнти. Висока (5,1-25 МО/мл), дуже висока (25,1-75 МО/мл) і виключно висока (понад 75 МО/мл) концентрації антитіл характерні для пацієнтів, які дуже бурхливо реагують на контакт з алергенами кішки.
Підготовка до обстеження: необов'язкова.
Матеріал для дослідження: кров із вени.
Метод дослідження: імуноферментний аналіз (ІФА).
Термін проведення: 2 робочі дні.