Кальцитонін

Код: 3901

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

370,00 грн

Опис аналізу:

Кальцитонін - гормон, що виробляється щитоподібною залозою і бере участь в регуляції кальцій-фосфорного обміну в організмі. Чим більше в крові кальцію - тим активніше виділяється кальцитонін, який, взаємодіючи з рецепторами клітин кісток, стимулює надходження кальцію в кістки.

Таким чином, кальцитонін стримує процес зменшення щільності кісток і сприяє їх цілісності, одночасно знижуючи рівень кальцію в крові. Його дія протилежна впливу паратгормону, який виводить кальцій з кісток для підтримки достатнього його рівня в крові. Кальцитонін і паратгормон взаємодіють, забезпечуючи нормальне регулювання кальцій-фосфорного обміну і відповідаючи за підтримання щільності кісток.

Потрапляючи в кров кальцитонін досить швидко зникає з неї - період напіврозпаду становить всього 2-15 хвилин. Вироблення кальцитоніну залежить від рівня ферментів травної системи (пепсину) та гормону глюкагону, що виділяється підшлунковою залозою. Тому при панкреатиті, холециститі і цирозі печінки може порушуватися секреція кальцитоніну.

Кальцитонін є одним із маркерів кісткового ремоделювання, застосовуючись в діагностиці первинного остеопорозу. При вторинному остеопорозі, спровокованому ураженням щитоподібної залози (гіпертиреоз), паращитоподібних залоз (гіперпаратиреоз), гіпогонадизмом або гіперкортицизмом, рівень кальцитоніну залишається сталим. Як при первинному, так і при вторинному остеопорозі знижується міцність кісток і значно зростає ризик їх переломів.

Кальцитонін також застосовується в діагностиці медулярного раку щитоподібної залози (тест з пентагастрином), дозволяючи судити про розміри пухлини і стадії розвитку захворювання. Також тест на рівень кальцитоніну проводитися після лікування і видалення медулярної карциноми щитоподібної залози, дозволяючи переконатися у відсутності рецидиву і метастаз.

Покази до призначення

Лабораторне дослідження рівня кальцитоніну може призначатися ендокринологом, ортопедом, онкологом, хірургом, терапевтом або педіатром. Показом до призначення є:

  • симптоми остеопорозу (біль в кістках, часті переломи, деформація кісток);
  • діагностика патологій паращитоподібних залоз (гіперпаратиреоз, гіпопаратиреоз) і викликаних ними порушень кальцій-фосфорного обміну;
  • прояви медулярного раку щитоподібної залози (поява вузлів у залозі, збільшення її розмірів, як і розміру регіонарних лімфовузлів);
  • оцінка розміру медулярної карциноми і наявності метастаз, контроль успішності її видалення.

Значення результатів

Референтні значення рівня кальцитоніну для чоловіків - менше 11,4 пг/мл (pg/ml, пікограм на мілілітр), для жінок - менше 8 пг/мл. Перевищення цього рівня може вказувати на медулярну карциному щитоподібної залози, гіперпаратиреоз, ураження печінки та підшлункової залози, прийом естрогенів або тестостерону, підвищений рівень гормонів щитоподібної залози. Підвищення рівня кальцитоніну є нормою в третьому триместрі вагітності.

Дуже низький рівень кальцитоніну є ознакою остеопорозу і гіпопаратиреозу, можливий після видалення щитоподібної залози (тиреоідектомії).

Підготовка до обстеження

За місяць до здачі аналізу потрібно припинити прийом комбінованих оральних контрацептивів. За добу - виключити фізичні навантаження і стреси. За 12 годин до забору крові припинити прийом їжі, а за 3 години - відмовитися від куріння.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІХЛ.

Термін проведення: 1 робочий день.