Кальцитонін (онкомаркер щитоподібної залози)

Код: 4505

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

400,00 грн

Опис аналізу:

Кальцитонін – це онкомаркер щитоподібної залози. Аналіз крові на кальцитонін можуть призначати пацієнтам з підозрою або вже підтвердженим медулярним раком щитоподібної залози. Це один з різновидів раку щитоподібної залози, яка починається в С-клітинах, відповідальних за вироблення кальцитоніну.

Крім того, тест корисний у діагностиці інших ендокринних захворювань, а також остеопорозу – зниження щільності кісток. Адже кальцитонін посилює надходження кальцію з крові в кістки, взаємодіючи з рецепторами остеоцитів (клітин кісткової тканини).

Крім медулярного раку щитоподібної залози, гіпо- та гіперпаратиреозу (недостатньої або надмірної роботи паращитоподібних залоз), підвищення рівня кальцитоніну в поодиноких випадках можливе при захворюваннях травної системи, підшлункової залози та печінки, а також за прийому оральних контрацептивів.

При медулярному раку щитоподібної залози концентрація кальцитоніну підвищується ще до розвитку симптомів хвороби. Це дозволяє діагностувати захворювання на ранній стадії, до появи виражених симптомів.

Дослідження може проводитися пацієнтам під час курсу лікування, перед видаленням пухлини та після нього – це дозволяє оцінити ефективність терапії, а також виключити рецидив захворювання.

Покази до призначення

Найчастіше аналіз на кальцитонін призначають ендокринологи та онкологи за таких показів:

  • є підозра на рак щитоподібної залози чи діагноз вже поставлено;
  • було проведено операцію з видалення пухлини;
  • пацієнт знаходиться у групі ризику – хворобу виявили у близького родича;
  • є симптоми остеопорозу (часті переломи);
  • підозрюється розвиток гіпопаратиреозу або гіперпаратиреозу.

Значення результатів

Результати аналізу виражають у пікограм на мілілітр. У нормі рівень кальцитоніну повинен бути:

  • у жінок – менше 8 pg/ml;
  • у чоловіків – менше 11,4 pg/ml.

Рівень кальцитоніну може підвищуватися як за медулярного раку щитоподібної залози, так і доброякісної гіперплазії. Крім того, зростання можливе у пацієнтів з пухлинами та метастазами у легенях, грудях, підшлунковій залозі та простаті. Рідше маркер може проявитися за ниркової недостатності, цирозу, панкреатиту та деяких інших захворювань.

Крім того, причинами наростання рівня кальцитоніну можуть бути вагітність, внутрішньовенне введення кальцію, прийом гормонів (естрогени, прогестерон) та ін. Вкрай низький рівень кальцитоніну можливий за остеопорозу та деяких інших рідкісних захворювань.

Різна міра відхилення від норми може бути ознакою різних захворювань, так само, як і зміна показників за повторних досліджень. Тому інтерпретувати результати аналізу може лише лікар.

Підготовка до обстеження: не потребує специфічної підготовки.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: твердофазний хемілюмінесцентний імуноферментний аналіз (твердофазний ІХЛА).

Термін виконання: 1 робочий день.