Кальцій (Ca) в сечі

Код: 1059

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

110,00 грн

Опис аналізу:

Кальцій (Са) в добовій сечі - аналіз, що дозволяє оцінити кількість кальцію, що втрачається організмом.

Кальцій - життєво важливий хімічний елемент, основним депо (місцем зосередження) якого в організмі є кісткова тканина. Надходження кальцію відбувається з їжею, а витрачається він на формування кісток і зубів, забезпечення скорочення м'язових волокон, згортання крові і передачі нервового імпульсу.

Певна кількість кальцію постійно циркулює в крові і фільтрується нирками в первинну сечу. Після цього більша частина відфільтрованого кальцію всмоктується назад в кров. Якщо рівень кальцію в крові підвищується, то нирки уповільнюють процес повторного всмоктування кальцію, виводячи його надлишок у вторинну сечу, яка виводиться з організму.

Рівень кальцію в крові (і сечі) дуже тісно пов'язаний з концентрацією фосфатів: чим більше в крові кальцію - тим менше фосфатів, і навпаки. Цей баланс підтримується роботою щитоподібної і паращитоподібних залоз.

Якщо вміст фосфатів високий (а кальцію - низький), то паращитоподібні залози ініціюють процес руйнування кісткової тканини для збільшення рівня кальцію, виділяючи паратгормон. Одночасно вони активують всмоктування кальцію травною системою і гальмують його виведення нирками. При високому рівні кальцію щитовидна залоза синтезує кальцитонін, який веде до відкладення надлишків кальцію в кістковій тканині.

Аналіз кальцію в сечі дозволяє оцінити роботу паращитоподібних залоз і нирок, допомагає встановити причини розвитку остеопорозу.

Покази до призначення
Призначення може бути виписане терапевтом, ендокринологом, гастроентерологом, нефрологом і іншими фахівцями. Аналіз на рівень кальцію призначається доволі рідко в порівнянні з дослідженням інших показників сечі. Застосовується з метою діагностики:

  • хвороб паращитоподібних залоз;
  • травних порушень, пов'язаних з всмоктуванням в тонкому кишечнику;
  • сечокам'яної хвороби.

Значення результатів
Референсні значення тесту ( «норма» для більшості здорових людей) знаходяться в межах 2,5-7,5 ммоль на добу. Завищені результати аналізу можуть бути викликані гиперпаратиреозом, сечокам'яною хворобою, хворобою Педжета, надлишком вітаміну D, синдромом Фанконі, саркоїдозом або наявністю новоутворень. Занадто низький рівень кальцію в сечі можливий за гфпопаратиреозу, порушень фільтрації в нирках, порушення всмоктування поживних речовин кишечником, дефіциту вітаміну D, у вагітних - за прееклампсії.
Прийом медикаментів може спотворити результати лабораторного дослідження. Наприклад, засоби від епілепсії і засоби від печії можуть підвищити концентрацію кальцію в сечі, а оральні контрацептиви, глюкокортикоїди і вітамін А - знизити.

Підготовка до обстеження
За дві доби до здачі сечі не можна приймати сечогінні засоби (узгоджується з лікарем). За добу слід відмовитися від алкоголю - він знижує концентрацію кальцію в сечі. Також ні в якому вигляді не можна приймати кальцій і вітамін D.
Порція сечі повинна бути не разовою, а добовою - протягом 24 годин збирається вся сеча пацієнта, і з цього обсягу відбирається порція для аналізу.

Матеріал для дослідження: добова сеча.

Метод дослідження: колориметричний фотометричний метод.

Термін проведення: 1 робочий день.