Кальпротектин в калі, кількісне визначення

Код: 3312

Час виконання: 3 роб.дн.

Ціна у Київ

750,00 грн

Опис аналізу:

Кальпротектин у калі, кількісне визначення – лабораторний аналіз для діагностики запальних захворювань кишківника, насамперед неспецифічного виразкового коліту (НВК) та хвороби Крона. Це хронічні захворювання, які можуть ускладнитись перфорацією кишечника, розвитком злоякісних новоутворень та кишковими кровотечами.

Точні причини хронічного запального процесу зрозумілі не до кінця, відомо лише, що хвороба запускається через агресивну реакцію імунітету на клітини слизової оболонки кишківника. У розвитку патології простежується роль спадковості – у пацієнтів, яким діагностують запальні захворювання кишківника, зазвичай є родичі з аналогічним діагнозом.

Хронічні запальні процеси в кишаівнику можуть проявлятися:

  • спазмами живота;
  • слизом та кров'ю в калі;
  • регулярними закрепами чи діареєю;
  • нудотою та блюванням;
  • норицями, анальними тріщинами;
  • хибними позивами до випорожнення, відчуттям неповного випорожнення.

Крім того, пацієнти можуть скаржитися на слабкість, втрату апетиту, зниження ваги, підвищену температуру та ін. Діагноз при запальних захворюваннях кишківника ставиться за сукупністю досліджень та клінічної картини. До комплексу досліджень входить аналіз на визначення рівеня кальпротектину в калі.

Рівень кальпротектину дозволяє перевірити наявність запального процесу у слизовій оболонці кишківника. Цей білок виробляється лейкоцитами, а збільшення його концентрації вказує на зростання їхньої кількості в кишківнику. Наростання кількості лейкоцитів, своєю чергою, свідчить про наявність запалення.

Покази до призначення

Вимірювання концентрації кальпротектину в калі може бути призначене гастроентерологом, терапевтом або педіатром, сімейним лікарем. Показаннями  зазвичай є симптоми запального процесу у кишківнику, але обстеження може проводитись і з профілактичною метою. Особливо важливо обстежуватися людям із груп ризику.

До групи ризику можна віднести:

  • пацієнтів, у сімейному анамнезі яких є запальні захворювання кишківника;
  • людей, які регулярно приймають знеболюючі з групи нестероїдних протизапальних препаратів (парацетамол, аспірин, ібупрофен та ін.);
  • курців.

Значення результатів

Концентрація кальпротектину в калі вимірюється у міліграмах на кілограм (мг/кг, mg/kg), а нормою є  рівень від 0 до 40 мг/кг. При такому рівні можна говорити, що в кишківнику пацієнта немає запального процесу.

Рівень понад  60 мг/кг  дозволяює стверджувати, що у кишечнику йде запальний процес. Рівень 40-60 мг/кг не дозволяє стверджувати про наявність запалення і вимагає уточнення іншими засобами діагностики.

Діагноз за результатами аналізу може поставити лише лікар з урахуванням симптомів хвороби у пацієнта. Пов'язано це з тим, що підвищений рівень кальпротектину може бути і  при інших хворобах: кишкових інфекцій, злоякісних процесах, целіакії, дивертикулу кишківника та ін.

Нормальний рівень кальпротектину в калі з симптомами запального процесу в кишківнику може вказувати на синдром подразненого кишківника.

Підготовка до обстеження: спеціальні заходи підготовки не потрібні.

Матеріал на дослідження: зразок калу.

Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).

Термін проведення: 3 робочі дні.