Креатинфосфокіназа загальна (КФК)

Код: 4003

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

120,00 грн

Опис аналізу:

Креатинфосфокіназа загальна (КФК, креатинкиназа) - фермент, завдяки якому м'язові скорочення забезпечуються енергією, внаслідок перетворення креатину в креатинфосфат.

Основним джерелом енергії для біохімічних реакцій в організмі людини є молекула аденозинтрифосфату (АТФ). Функція креатинкінази полягає в каталізації (прискоренні) реакції перенесення фосфорильного залишку з АТФ на креатин, в результаті якої утворюються креатинфосфат і АДФ. Результатом цієї реакції є виділення енергії, яка витрачається на скорочення м'язів нашого організму.

Молекула креатинкінази включає в себе дві складові, позначуваних літерами «М» (від англ. «muscle» - «м'яз») і «В» (від англ. «brain» - «мозок»). У людському організмі молекула креатинфосфокінази може перебувати у вигляді трьох ізомерів, що залежать від типів їх складових:

  • ММ - зосереджений, переважно, в скелетних і серцевого м'язах;
  • МВ - максимальна кількість виявляється в міокарді;
  • ВВ - в найбільших кількостях знаходиться в клітинах головного мозку, але невеликі його кількості виявляються у всіх тканинах організму.

У крові людини, в нормі, виявляється незначна кількість креатинфосфокінази, переважно ізомер ММ. Наростання в крові концентрації креатинкінази трапляється при ушкодженні клітин, в яких фермент знаходиться. Якщо наростає концентрація ММ-ізомеру - пошкоджені м'язи і серце (в меншій мірі), зростання МВ-фракції вказує на проблеми з серцем, збільшення кількості ВВ-ізомеру - ознака онкологічних захворювань.

Найчастіше призначається аналіз на загальну креатинфосфокіназу і окремо на МВ-ізомер.

Покази до призначення

Аналіз на креатинкіназу може бути призначений кардіологом, терапевтом або педіатром, неврологом, ендокринологом або онкологом, а показами найчастіше є:

  • виключення захворювань щитоподібної залози (при зниженні активності тиреоїдних гормонів активність креатинкінази наростає і навпаки);
  • підозра на хворобу м'язів (міодистрофия, поліміозит, дерматоміозит) і необхідність визначення ступеня їх тяжкості;
  • підтвердження діагнозів «міокардит», «інфаркт міокарда», «міокардіодистрофія», «ішемічна хвороба серця»;
  • підозра на наявність пухлин.

Значення результатів

Рівень креатинфосфокінази вимірюється в одиницях на літр (Од/л, U/l) і нормою для жінок є рівень в 24-170 Од/л, а для чоловіків - 24-195 Од/л.

Перевищення цих значень можливе за гіпотиреозу, міокардиту, інфаркту міокарда, міокардіодистрофії, дерматоміозиту, поліміозиту, пухлин, травм і опіків. Підвищення рівня креатинфосфокінази також можливо при інтенсивних фізичних навантаженнях, внаслідок проведених операцій, при судомах і під впливом препаратів (статини, дексаметазон, знеболюючі та ін.)

Зниження рівня креатинкінази нижче 24 Од/л може говорити про зниження м'язової маси, тиреотоксикоз, алкогольне ураження печінки, колагенози, прийом препаратів (аспірин, аскорбінова кислота). Також рівень ферменту знижується під час вагітності.

Підготовка до дослідження: аналіз здається строго натщесерце, за півгодини до дослідження потрібно виключити стреси, фізичні навантаження і куріння.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: біохімічний.

Термін проведення: 1 робочий день.