Лямблія (Giardia lamblia), антиген в калі

Опис аналізу:

Лямблії (Giardia lamblia), антиген в калі - аналіз, який визначає наявність в людському калі молекул, характерних тільки для клітин лямблій - найпростіших, що паразитують в тонкому кишечнику (іноді також в жовчному міхурі) людини. Їх існування в людському організмі провокує розвиток лямбліозу.

Зараження лямбліями відбувається через їжу і воду, інфіковані предмети побутового вжитку і забруднені руки. Лямблії можуть існувати в активній формі (трофозоіт) або у формі цисти (пасивний стан, коли навколо клітини формується захисна оболонка). У зовнішньому середовищі виживають тільки цисти, саме ними заражається організм.

Після того як цисти проковтуються людиною, в тонкому кишечнику лямблії звільняються від захисних оболонок, переходять в активну форму і починають процес розмноження. При попаданні в товсту кишку, навколо лямблії створюється захисна оболонка (формується циста) і в такому вигляді паразит виходить назовні, готовий до зараження нового господаря.

З моменту зараження до появи симптомів лямбліозу може проходити від 3 до 42 днів, проте можливо безсимптомний перебіг, при якому хвороба триває від 1 до 3 місяців. Найчастіше хворіють маленькі діти (1-4 роки), у яких інфекція протікає найтяжче.

Перебуваючи в організмі, паразит виробляє специфічний антиген GSA-65, проти якого імунна система людини виробляє антитіла. Даний аналіз дозволяє виявити лямбліоз у 50-70% пацієнтів, а триразове повторення обстеження виявляє паразита у 9 заражених з 10.

Покази до призначення аналізу

Обстеження на антиген лямблії зазвичай призначається педіатром, терапевтом, інфекціоністом, можливе призначення дерматологом або алергологом (паразит може спровокувати розвиток дерматиту і алергічних реакцій).

Показом зазвичай служать симптоми лямбліозу:

  • діарея;
  • погіршення апетиту;
  • блювота;
  • дисбактеріоз.

Також на інфікування паразитом може вказувати алергічний дерматит, екзема, імунодефіцит, бронхіальна астма, блефарит, артрит і риніт. Аналіз може призначатися в якості скринінгового для людей з груп ризику, а також тим, хто контактував з хворими на лямбліоз або з прихованими носіями.

Значення результатів

Якщо антиген виявлений, значить у пацієнта є лямбліоз або ж він безсимптомний носій паразита. Якщо ж не виявлений, то, можливо, лямблій в організмі немає. Однак для точного результату необхідні додаткові обстеження і аналіз стану пацієнта лікарем. При наявності симптомів хвороби обстеження призначається повторно.

Підготовка до обстеження

Готуватися до обстеження не потрібно, але максимальна концентрація паразита в організмі спостерігається в перший тиждень після появи симптомів — цей період є найкращим для відбору матеріалу на аналіз.

Матеріал для дослідження: кал.

Метод дослідження: імуноферментний аналіз.

Термін проведення: 2 робочих дні.

Записатися на аналізи