Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ)

Код: 1051

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

110,00 грн

Опис аналізу:

Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) - хімічні сполуки ліпідів (жирів) з білками, що є ключовим переносником холестерину в організмі.

Холестерин (з точки зору вчених, вірно говорити «холестерол», але цей термін зустрічається набагато рідше), критично важливий для організму, так як включений в клітинні мембрани, процеси синтезу гормонів і вироблення жовчних кислот. Холестерин може бути ендогенним (виробляється печінкою) або екзогенним (надходить з їжі в процесі травлення, особливо багата їм молочна і м'ясна їжа). Для покриття потреб організму достатнього ендогенного холестерину.

Холестерин не розчиняється в воді, а тому транспортуватися кров'ю не може. Для переміщення по організму він вбудовується в оболонку з білків аполіпопротеїнів – утворювані ліпопротеїди водорозчинні і можуть переміщатися з кровотоком.

Ліпопротеїди низької щільності є основним переносником холестерину в організмі. Саме їх називають «поганим» холестерином, тому що зростання ЛПНЩ веде до відкладення на стінках артерій холестеринових бляшок. Погіршення течії крові загрожує розвитком атеросклерозу, ішемічної хвороби (і інфарктів), інсультів.

Покази до призначення
Основні лікарі, які призначають дослідження: терапевт, кардіолог, ендокринолог. Основні покази - підозра на серцево-судинні захворювання і контроль ефективності їх лікування.
Рівень ЛПНЩ може вимірюватися у пацієнтів з порушеннями метаболізму, атеросклерозом, ішемічною хворобою серця (в рамках ліпідограми). Крім того, аналіз може проводитися в якості скринінгу (профілактичного дослідження) для наступних категорій пацієнтів:

  • чоловіки старше 45 років і жінки від 55 років;
  • люди з перекосом раціону в бік жирів тваринного походження;
  • пацієнтам з цукровим діабетом та іншими обмінними патологіями;
  • курцям і тим, хто регулярно вживає алкоголь;
  • людям з надмірною вагою на тлі слабкої фізичної активності;
  • пацієнтам, у найближчих родичів яких був інфаркт у відносно ранньому віці.

Значення результатів
Чим вище рівень ліпопротеїдів низької щільності в крові - тим вище ризик розвитку патологій серцево-судинної системи, пов'язаних з надмірним холестерином. Нормальним вважається вміст ЛПНЩ у 0,01-3,37 ммоль/л.
Значення вище норми можуть бути викликані холестазом (застоєм жовчі), цирозом печінки, нефротичним синдромом та хронічною нирковою недостатністю, недостатністю функції щитовидної залози, цукровим діабетом, ожирінням, алкоголізмом, злоякісними процесами в підшлунковій залозі і простаті.
Занадто низькі показники ЛПНЩ не мають клінічного значення, бо неспецифічні - вони можуть викликатися занадто великою кількістю причин. Це можуть бути, як спадкові фактори, так і гіпертиреоз, хвороби печінки, пухлини, запальні процеси, ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень) та ін.

Підготовка до обстеження
Аналіз на ЛПНЩ здають строго натщесерце. За півгодини до взяття крові потрібно уникати стресів, фізичних навантажень і куріння.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: колориметричний фотометричний метод.

Термін проведення: 1 робочий день.