Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ)

Код: 1050

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

100,00 грн

Опис аналізу:

Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) - хімічні сполуки жирів з білками, які беруть участь у метаболізмі холестерину в організмі. Холестерин (термін «холестерол» більш коректний з медичної точки зору, але менш поширений) є складовим компонентом клітинної мембрани, бере участь в синтезі гормонів і виробленні жовчних кислот.

Холестерин виробляється організмом самостійно (в печінці) і надходить з продуктів харчування (насамперед, молочних і м'ясних). Його самостійне переміщення по організму неможливе, тому холестерин обертається білковою оболонкою з аполіпопротеїнів, які забезпечують транспортну функцію.

З'єднання холестерину з аполіпопротеїном називаються ліпопротеїдами. Вони можуть бути декількох типів: високої, низької і дуже низької щільності. Основним завданням ЛПВЩ є перенесення надлишкового холестерину до печінки, яка перетворює його в жовчні кислоти. Підвищення рівня ЛПВЩ не підвищує ризик відкладення холестеринових бляшок на стінках судин - за цю особливість ліпопротеїди високої щільності називають «хорошим» холестерином. ЛПВЩ в середньому зв'язують близько 30% відсотків загального холестерину, що знаходиться в крові.

Покази до призначення
Найчастіше аналіз призначають кардіологи, терапевти і ендокринологи, а показом є підозра або наявність хвороб судин і серця.
Вимірювання рівня ЛПВЩ часто робиться в рамках ліпідограми для пацієнтів, які страждають порушеннями обміну речовин, атеросклерозом та іншими хворобами серцево-судинної системи.
У скринінговому (профілактичному) режимі аналіз крові на ЛПВЩ рекомендується робити:

  • чоловікам після 45, а жінкам - 55 років;
  • людям, які вживають велику кількість жирів тваринного походження;
  • пацієнтам з артеріальною гіпертензією (підвищеним тиском), цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця;
  • тим, хто регулярно вживає алкоголь і нікотин;
  • за ожиріння і недостатньої фізичної активності;
  • пацієнтам з обтяженим сімейним анамнезом (наприклад, наявність інфарктів у відносно ранньому віці у найближчих родичів).

Значення результатів
Поняття «норми» для аналізу крові на ЛПВЩ доволі умовне, тому що результат потрібно трактувати тільки в прив'язці до даних інших обстежень (наприклад, в рамках ліпідограми). Відзначається наступна тенденція: чим вище рівень ліпопротеїдів високої щільності, тим нижча ймовірність розвитку судинної патології.
Референсні значення (умовна «норма» для більшості здорових людей) - 1,03-2,3 ммоль/л.
Значення нижче норми можуть бути викликані застоєм жовчі, важкими хворобами печінки, нефротичним синдромом та хронічною нирковою недостатністю, цукровим діабетом, генетичною схильністю, стресами і прийомом деяких препаратів.
Підвищені значення можуть пояснюватися спадковими факторами, хронічними хворобами печінки, вагітністю, прийомом ряду ліків або зловживанням алкоголем. Також показники ЛПВЩ підвищуються за регулярних аеробних навантажень.

Підготовка до обстеження
Аналіз на ЛПВЩ здають строго натщесерце. За півгодини до взяття крові потрібно уникати стресів, фізичних навантажень, небажано палити.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод дослідження: колориметричний фотометричний метод.

Термін проведення: 1 робочий день.